Skontaktuj się z nami:
office@scanway.pl

Satelita ScanSAT

W sierpniu 2017 roku otrzymaliśmy informację od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o przyznaniu nam grantu w wysokości 2,5 miliona PLN na zbudowanie pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego wysokich rozdzielczości w ramach tzw. „Szybkiej Ścieżki”.

Najbardziej innowacyjnym elementem satelity będzie unikalny sensor skonstruowany w całości przez Scanway. Umożliwi on obserwowanie powierzchni Ziemi w bardzo szerokim spektrum światła, co oznacza, że będzie obserwował zarówno zjawiska widoczne dla oka ludzkiego, jak i te, których nie widzimy – np. termografię, co umożliwi tworzenie map temperatury.

Dzięki uzyskaniu dużej ilości pomiarów w ramach jednego sensora możliwe jest konkurowanie z większymi satelitami należącymi do największych dostawców technologii kosmicznych. Zakres obserwacji spektrum elektromagnetycznego czujnika wynosić będzie od 350 do 12000 nanometrów, co stanowi szerokość pomiaru niespotykaną w jakimkolwiek innym obecnie stosowanym urządzeniu obserwacyjnym – kosmicznym czy lotniczym.