5 pytań o systemy wizyjne - co warto wiedzieć? - Scanway

5 pytań o systemy wizyjne - co warto wiedzieć?

Poszerz swoją wiedzę poznając odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących systemów wizyjnych.
Radosław Charytoniuk

CSO Scanway

Systemy wizyjne

Systemy wizyjne to niesamowita technologia. Dzięki ich zastosowaniu firma rozwija się mając możliwość kontroli produkcji i szybkiego reagowania na nieprawidłowości. Niezależnie od tego, czy rozważasz implementację inspekcji wizyjnej w Twojej firmie, czy szukasz sposobu modernizacji obecnego już narzędzia, poszerz swoją wiedzę poznając odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących systemów wizyjnych.

1. Czy systemy wizyjne są lepsze od człowieka?

Zarówno człowiek, jak i urządzenia inspekcji wizyjnej mają swoje zalety i wady. Człowiek elastycznie reaguje na nieprawidłowości, maszyna natomiast jest w stanie pracować nieprzerwanie, wyszukując błędy niezauważalne dla ludzkiego oka. Dobór sposobu kontroli jakości jest w dużej mierze uzależniony od branży, nie można zatem stwierdzić jednogłośnie, że maszyny są lepsze od pracy człowieka. Mają jedynie inne, szersze i w wielu aspektach kompleksowe spektrum działań.

2. Dla jakich branż polecane są systemy wizyjne?

Kluczową zaletą wizji maszynowej jest fakt, że potrafi szybciej i dokładniej zbadać niemal każdą cechę produktu, jaką może ocenić człowiek. Odpowiednio opracowany system wizyjny sprawdzi się w każdej branży. Możliwości widzenia maszynowego są szerokie, a dobrze przemyślany system wizyjny to dla firmy zysk na wielu polach. Chcąc określić, co system wizyjny mógłby badać w Twojej firmie, należy zapoznać się ze spektrum możliwości inspekcji wizyjnej.

systemy wizyjne w przemyśle

3. Jakie są zalety systemów wizyjnych?

Z doświadczenia wiemy, jakie korzyści odnotowują nasi klienci i jak zmieniają się ich firmy. W Scanway Industry pracujemy nad tym, aby satysfakcja przedsiębiorców była jak największa i oparta o dopasowanie usługi do potrzeb. Można jednak wyróżnić wiele „książkowych” zalet systemów wizyjnych. Są to: bezpieczeństwo i dokładność, higiena, efektywność oraz szybkość oraz powtarzalność działania.

4. Z czego składa się system wizyjny?

Podstawowym składnikiem każdego systemu wizyjnego jest element pobierający informacje o obiekcie – sensor wizyjny. W zależności od technologii, sensory badają inne właściwości, w charakterystyczny dla siebie sposób. Czujniki koloru analizują parametry odbitej od obiektu wiązki, sensory kontrastu analizują poziom jasności/szarości, natomiast specjalistyczne kamery oceniają obraz pod kątem zbieżności z poprawnym wzorem – w efekcie następuje analiza obiektu pod kątem defektów. W obserwacji zdalnej czujnikiem są sensory laserowe. Mierzą one odległość, analizują bryłę przedmiotu i jego geometrię. Istnieją również sensory fotoelektryczne. Jego działanie polega na reakcji w przypadku zmiany intensywności natężenia światła, w momencie przebywania obiektu na linii nadajnik – odbiornik. Gdy taka sytuacja nastąpi, zmienia się wartość elektryczna. Kolejnymi elementami systemu wizyjnego są oświetlacze z oświetleniem punktowym lub rozproszonym, obiektywy dobrane z uwzględnieniem parametrów pola widzenia, głębi ostrości i rozdzielczości, a także urządzenia akwizycji danych i oprogramowanie, umożliwiające przetwarzanie danych.

5. Jak wybrać system wizyjny?

Najważniejsze w doborze inspekcji wizyjnej jest zorientowanie na charakterystykę kontrolowanego obiektu. Rozmaite cechy obiektu, mogą być badane przez różnego rodzaju czujniki, a efekty kontroli mogą być zależne od ograniczeń fizycznych danego sensora. Tworzenie systemów „szytych na miarę” daje świetne efekty i pozwala znacznie wesprzeć produkcję i kontrolę jakości. Najlepsze efekty wdrożenia systemu wizyjnego uzyskamy, kiedy już na początku oddamy się w ręce fachowca. Dobrym rozwiązaniem jest też zlecenie analizy przedsiębiorstwa pod kątem potrzeb i oczekiwań odnośnie systemów wizyjnych. Eksperci przygotowują wówczas plan, wycenę i informacje o procesie wdrożenia wizji maszynowej. Szybkie rozpoczęcie współpracy ze specjalistami gwarantuje sprawny proces wdrożenia i szybszy zwrot inwestycji.

Dowiedz się więcej o systemach wizyjnych!

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.