PROJEKT: System do kontroli poprawności złożenia elementów.

PROJEKT: System do kontroli poprawności złożenia elementów.

Branża:

Projekt systemu powstał z myślą o branży automotive. Zadaniem systemu była kontrola poprawności  złożenia elementów z tworzyw sztucznych – fragmentów wyposażenia produkowanego pojazdu.

Nasze zadanie:

Zadaniem naszego zespołu było zaprojektowanie systemu wizyjnego, który szybko i z dużą dokładnością oceni poprawność złożenia elementów z tworzyw sztucznych.

 

kontroli poprawności złożenia elementów

Uwaga: Przez wzgląd na poufność projektu, ilustracje nie pochodzą z realizacji i stanowią jedynie wartość estetyczną.

Wyzwanie:

W tym projekcie wyzwaniem była szybkość i dokładność. Chcąc zapewnić kontrolę poprawności złożenia 100% obiektów na linii, zaprojektowaliśmy system, który błyskawicznie pozyskuje komplet danych, nie spowalniając przy tym produkcji.

Jak to zrealizowaliśmy?

Stworzyliśmy system oparty na wykorzystaniu systemu kamer przemysłowych współpracujących z oświetlaczami. Oświetlacze cechowała geometria specjalnie dobrana do kształtu mierzonego elementu oraz wymaganych do sprawdzenia cech jakościowych.  W projekcie założyliśmy wykorzystanie kilku kamer, co pozwalało na inspekcję elementu z kilku niezależnych orientacji, a przez to maksymalizację funkcjonalności.

 

Dobrane przez nas kamery zostały połączone z jednym, prostym komputerem przesyłowym z oprogramowaniem bazującym na Adaptive Vision Studio. Dodatkowo uwzględniliśmy możliwość połączenia z systemem automatyki, odpowiedzialnym za sortowanie błędnie złożonych elementów  i/lub raportowanie do bazy danych wyników i statystyk do systemu SCADA.

 

W efekcie, dzięki zastosowaniu  uniwersalnych rozwiązań kamerowych, przy odpowiednim dobraniu elementów optyki (obiektywy telemetryczne) system oprócz kontroli obecności oraz poprawności złożenia mógł być przystosowany do prowadzenia kontroli geometrycznych z wysoką precyzją. System został opracowany w taki sposób, który pozwalał na zmianę elementu poddawanego kontroli, jeżeli jego wielkość nie przekraczała maksymalnych gabarytów kontrolowanego elementu.

 

Efekty:

  • kontrola 100% obiektów obecnych na linii;
  • zwiększenie zdolności procesu produkcyjnego;
  • automatyzacja procesu kontroli jakości;
  • zapewnienie zgodności z normami IATF;
  • zwiększenie elastyczności gniazda produkcyjnego;

Wykorzystane technologie i kompetencje:

A co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Opisz krótko wyzwania swojej produkcji, a my podpowiemy co można usprawnić dzięki technologiom wizyjnym!

 

Masz pytania dotyczące tego projektu?