Krótko o… mechanice w projektach kosmicznych

Na jakie aspekty mechaniczne należy zwrócić uwagę projektując elementy misji kosmicznej? Jak weryfikuje się poprawność tych elementów?

Krótko o… mechanice w projektach kosmicznych

Mechaniczna strona sukcesu

Projektowanie urządzeń, które mają pracować w kosmosie, to szereg odpowiedzialnych i szeroko zakrojonych działań. Zanim gotowe urządzenie zostanie umieszczone w rakiecie, zespoły inżynierskie projektują i testują jego działania na różnych polach. Co jest najważniejsze? Jak i czy w ogóle można sprawdzić poprawność swojej pracy?

Wymagania

Co jest ważne w mechanicznym aspekcie projektowania satelity? Na czym się skupić? Na co zwrócić uwagę?

Projekt mechaniczny teleskopu, musi spełnić masę wymagań. Od podstawowych, pozwalających satelicie przetrwać bez szwanku podróż w kosmos i dalsze etapy misji, aż po zaawansowane, doskonale dopracowane narzędzia, których zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa misji i jej bezproblemowego przebiegu.

Jakim wymaganiom powinien sprostać satelita?

Charakterystyczne wymagania względem niezawodności satelitów można podzielić na funkcjonalne i wytrzymałościowe.

 

Aspekty funkcjonalne – czyli te pozwalające zapewnić poprawną pracę układu obrazowania. Należą do nich m. in. struktura mechaniczna – która musi być tak zaprojektowana aby odkształcenia termiczne układu optycznego nie wpływały na jakość obrazowania.

Aspekty wytrzymałościowe – czyli te zasady, które stosowane odpowiednio chronią satelitę przed skutkami obciążeń, przyspieszeń i drgań. Pozostałe elementy mechaniczne, niezwiązane z zabezpieczeniem, lub wspomaganiem obrazowania również muszą pozytywnie przechodzić testy wytrzymałości.

Koordynacja z platformą wynoszącą

Oprócz tego jednostka musi być w pełni kompatybilna z platformą wynoszącą, co oznacza, że geometria struktury oraz rozkład mas satelity musi spełniać wymagania montażowe. Istotna jest również struktura nośna, która odpowiada za rozprowadzenie ciepła między elementami. Projektując całość należy zwrócić uwagę, żeby komponenty nie przekraczały dopuszczalnych norm temperaturowych w celu zapewnienia poprawności ich pracy.

Sprawdzam!

Choć nie sposób przetestować wszystkiego, przyszły ,,kosmiczny sprzęt” poddać można testom, które ocenią jakość wprowadzonych rozwiązań. Testy w wytrząsarce, komorze termicznej, oraz komorze próżniowej, a także szereg testów kompatybilności potwierdzą i pomogą ocenić zdolność narzędzi lub poszczególnych komponentów do pracy w trakcie misji kosmicznej. Pozytywny efekt testu pozwala przejść do ostatniego etapu – czyli finalnego przygotowania satelity do misji kosmicznej – czego życzymy każdemu zespołowi ?

 

 

Więcej o satelicie ScanSAT tutaj (link).

Więcej o firmie tu (link).

Dowiedz się więcej!