Krótko o… polskim sektorze kosmicznym

Scanway reprezentuje polski sektor kosmiczny.

Co to oznacza? Jak duży jest polski sektor kosmiczny, czym zajmuje i jak się rozwija?

Krótko o… polskim sektorze kosmicznym

Scanway reprezentantem sektora kosmicznego

Jako firma Scanway jesteśmy reprezentantami polskiego sektora kosmicznego. Nasze rozwiązania, prowadzone przez nas prace i projekty rozwijają wiedzę o przestrzeni kosmicznej, będąc jednocześnie odpowiedzią na problemy „ziemskiego” przemysłu, energetyki, a także dziedzin produkcyjnych. Co więc oznacza „polski sektor kosmiczny”, kto go reprezentuje i jak się rozwija?

Czym jest polski sektor kosmiczny?

To spółki oraz podmioty publiczne działające aktywnie i systematycznie na rzecz eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Elementem polskiego przemysłu kosmicznego są również publiczne ośrodki badawcze i uczelnie wyższe.

W czym specjalizują się polskie firmy?

Spektrum działań polskich firm „kosmicznych” jest dosyć zróżnicowane. Firmy podejmują aktywne działania w gałęzi inżynierii materiałowej, mechaniki, łączności i nawigacji, automatyki, obserwacji zdalnej, optyki, badań naukowych, analiz pozyskanych z kosmosu danych, a także promocję samego sektora i wielu innych.

Co było przełomem dla krajowego sektora kosmicznego?

Ważnym momentem dla Polski było wejście do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pozwoliło ono krajowym podmiotom być aktywnym uczestnikom programu ESA, pozyskiwać środki szkolić się i rozwijać rynek kosmiczny. Równie ważnym krokiem było opracowanie Krajowego Planu Rozwoju Sektora kosmicznego, Polskiej Strategii Kosmicznej, Krajowego Priorytetowego Programu Kosmicznego, a także porozumienie w sprawie inkubatora przedsiębiorczości ESA BIC. To wszystko pozwala polskim reprezentantom rozwijać się szerzej i szybciej.

Czy istnieje organizacja wspierająca te podmioty?

Tak – to Polska Agencja Kosmiczna. Wspiera ona polski przemysł kosmiczny doradczo i organizacyjnie. Poza tym polskie podmioty w większości zrzeszone są w Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

 

Więcej?

Oficjalna strona Polskiej Agencji Kosmicznej: www.polsa.gov.pl

Strona Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego: space.biz.pl

Więcej o kosmosie? Zapisz się na newsletter!