Polska w kosmosie? To nie żart!

Polska w kosmosie – kilka słów na temat polskich sukcesów kosmicznych.

Polska w kosmosie? To nie żart!

Kosmos nie tylko dla gigantów

Sektor kosmiczny to jeden z wielu działów przemysłu, które rozwijają się bardzo dynamicznie, przynoszą światu nowe technologie oraz granice wiedzy naukowców. Ale w przeciwieństwie do innych działów Big Science – np. CERN – jest jednocześnie najbardziej medialny oraz popularny, bo największe odkrycia kojarzą się przede wszystkich z science-fiction i są prowadzone w kosmosie, wśród obcych planet i gwiazd. Takie skojarzenia prowadzą do wniosku, że tylko bogate i duże kraje mogą uczestniczyć w wyścigu do gwiazd. Nic bardziej mylnego! Udowadniamy to w poniższym artykule ,,Polska w kosmosie” – zapraszamy do lektury!

 

 

Logo Polskiej Agencji Kosmicznej

Logo Polskiej Agencji Kosmicznej

 

Kosmiczny komunizm

Początki większych polskich udziału w kosmicznym torcie to lata 70., gdy powołane do życia zostaje Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Oczywiście, wcześniej np. prowadzono prace nad rakietą Meteor, a niedługo po utworzeniu CBK w przestrzeni kosmicznej znalazł się jedyny do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski.

W związku z tym, że do struktur CBK włączono szereg grup badawczych z różnych instytutów, dość szybko zebrano silny zespół, który już dwa lata później wysłał w kosmos pierwszy instrument naukowych – JONOSOND na satelicie Interkosmos. Następne lata przynosiły kolejne sukcesy, głównie związane z programem kosmicznym ZSRR, np. instrumenty na pokładzie misji Vega na kometę Halleya.

 

 

Kosmonauci Piotr Iljicz Klimuk i Mirosław Hermaszewski, źródło PAP/Tadeusz Zagóździński

Kosmonauci Piotr Iljicz Klimuk i Mirosław Hermaszewski, źródło PAP/Tadeusz Zagóździński

Europejska współpraca – razem z Polską

To właśnie CBK było prekursorem wszelkiej współpracy z europejskimi podmiotami kosmicznymi. W 1991r. rozpoczęto współpracę z ESA, a w 1999r. z EUMETSAT. Centrum wykształciło kadry, które lata później były w stanie mocno pchnąć do przodu polski prywatne firmy kosmiczne.

Impulsem do ich rozwoju był rok 2012, czyli wstąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ze względu na to, że składka płacona do ESA w założeniu ma wracać do krajowych podmiotów przez np. kontrakty, jest to samonapędzający się mechanizm rozwoju sektora. Żeby wzmocnić ten efekt, jak w przypadku każdego nowego kraju ESA, otwarto program PLIIS – Polish Industry Incentive Scheme – szereg przetargów dedykowanych tylko dla polskich podmiotów. To on stał za większością sukcesów polskiego sektora kosmicznego.

 

 

Wstąpienie polski do ESA było przełomem dla polskiego sektora kosmicznego

Wstąpienie Polski do ESA było przełomem dla polskiego sektora kosmicznego

 


 

Więcej informacji? Już się robi!

Dowiedz się więcej!