PROJEKT: Teleskop do mikrosatelity EagleEye.

PROJEKT: Teleskop do mikrosatelity EagleEye.

Branża:

Rozwiązanie opracowujemy z myślą o branży kosmicznej w ramach projektu „System mikrosatelitarny EagleEye”.

Nasze zadanie:

Jesteśmy odpowiedzialni za ładunek optyczny — największy w pełni zaprojektowany i skonstruowany w Polsce teleskop obserwacyjny, cechujący się unikalnymi parametrami technicznymi. Tworzymy rozwiązanie zgodnie z filozofią Space 4.0 oraz metodologią ESA przy wsparciu zewnętrznych ekspertów.

 

Scanway Projekt EagleEye - prace laboratoryjne

Czym jest EagleEye?

EagleEye to 50-kilogramowy mikrosatelita oparty na uniwersalnej platformie HyperSat, która umożliwia realizację szerokiego spektrum misji kosmicznych – w tym przypadku misji optycznej (obserwacyjnej). Wszystkie najważniejsze moduły satelity opracowujemy w Polsce, m.in. komputer pokładowy, system pozycjonowania satelity w przestrzeni, system dystrybucji zasilania, system telekomunikacyjny, struktura oraz baterie ogniw słonecznych.

System obserwacyjny EagleEye

Mikrosatelita zostanie wyposażony w opracowany przez nas, wysokorozdzielczy teleskop optyczny. Pozwoli on na uzyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu 1 metra na piksel w dwóch pasmach: widzialnym (VIS) i podczerwonym (NIR). W celu uzyskania lepszej jakości zobrazowań zaimplementujemy również algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji.

 

Co ważne, w procesie projektowania części optycznej projektu EagleEye czerpaliśmy wiele z realizowanego przez nas w poprzednich latach projektu ScanSAT. Rozwiązania optyczne i technologiczne, a także doświadczenie nabyte w ramach tego projektu, zostały dobrze spożytkowane na etapie projektowania instrumentu obserwacyjnego EagleEye.

 

Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań projektowych zapewni między innymi atermiczność całej konstrukcji – stabilną pracę termiczną teleskopu w warunkach kosmicznych. Obecnie jesteśmy w końcowej fazie prac projektowych, a testy teleskopu są zaplanowane na koniec bieżącego roku.

Cele projektu:

Stworzenie ładunku obserwacyjnego który umożliwi obrazowanie w pasmach VIS i NIR z rozdzielczością GSD 1 m w VIS.

 

Celem całego projektu EagleEye jest opracowanie satelity obserwacyjnego Ziemi, podniesienie stopnia gotowości technologicznej na poziom TRL9 uniwersalnej platformy mikrosatelitarnej, która umożliwi miedzy innymi testowanie produktów innych firm w kosmosie oraz dopracowanie szeregu podsystemów przeznaczonych dla mikrosatelitów. (źródło: http://cbkpan.pl/)

Założenia:

  • Dedykowana, maksymalnie dopasowana do misji optyka;
  • Rozdzielczość przestrzenna 1 m w VIS z orbity 350 km SSO;
  • Atermalny design struktury teleskopu;
  • Możliwość skalowania rozwiązania;
  • Użycie najnowocześniejszych materiałów;
  • Użycie elementów COTS oraz ITAR-FREE;
  • Możliwość integracji innych sensorów (np. linijkowe), które mogą działać tez w innych długościach fali (np. SWIR);

Horyzont czasowy i partnerzy:

Horyzont czasowy: 2020-2023

 

Projekt EagleEye realizujemy w ramach przemysłowo – naukowej współpracy konsorcjalnej wraz z :
  • Creotech Instruments S.A. (lider konsorcjum), Scanway sp. z o. o (partner naukowy)
  • Centrum Badań Kosmicznych PAN (partner naukowy).

Wsparcie UE:

Scanway sp. z o. o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. System mikrosatelitarny EagleEye. Celem projektu jest opracowanie satelity obserwacyjnego Ziemi. Dofinansowanie projektu z UE: 7 220 066,25zł.

Masz pytania dotyczące projektu EagleEye?