ANALIZA: Potencjał skanerów Gocator w kontroli jakości produktu.

ANALIZA: Potencjał skanerów Gocator w kontroli jakości produktu.

Nasze zadanie

Naszym zadaniem było przetestowanie możliwości skanera typu Gocator i wstępne zweryfikowanie tego, jak poradzi sobie w kontroli jakości różnych produktów, z myślą o przyszłej pracy urządzenia na linii produkcyjnej.

Gocator LMI - czym jest, który skaner wybraliśmy?

Skanery typu Gocator  to zintegrowane systemy pomiarów i kontroli jakości pracujące w technologii 3D. Charakteryzują się kompaktową budową, która skrywa wbudowane narzędzia pomiarowe, kalibrację do jednostek miary i wbudowane interfejsy komunikacyjne.

 

Wybrany przez nas na potrzeby testów skaner to Gocator 2520 z serii 2500. Poniżej jego specyfikacja techniczna.

 

GOCATOR 2520 specyfikacja techniczna I Gocator skan 3D

tabela opracowana na podstawie danych od producenta – LMI Technologies

 

Więcej o Gocatorach przeczytasz tutaj – kliknij!

Stanowisko testowe

Stanowisko testowe zostało zaprojektowane i skonstruowane przez naszych inżynierów. Jego głównym elementem jest skaner profilowy Gocator 2520 firmy LMI Technologies. Pracuje on z dokładnością do 8 mikronów i częstotliwością 10 kHz. Dzięki wykorzystaniu technologii niebieskiego lasera, odpowiednio skonstruowanej optyce i specjalistycznej matrycy jest on w stanie szybko i kompleksowo pozyskiwać dane i generować wysokiej jakości skany.

 

skanowanie 3D Scanway stanowisko demo I Gocator skan 3D

stanowisko testowe

Nasz test

Poddaliśmy analizie 6 różnorodnych produktów: metalowy medal, fragment elektroniki, plastikowy komponent, drewniany półprodukt meblarski, fragment druku 3D oraz gąbkę tapicerską. Podczas testu ocenialiśmy jakość uzyskanej chmury punktów, dokładność pomiaru i potencjał efektywnej kontroli jakości danego komponentu z użyciem tego typu skanerów.

Efekty

Skaner Gocator poradził sobie bardzo dobrze z różnego rodzaju komponentami. Prawidłowo skanuje i wykrywa wady w przypadku elektroniki, drewna, metalu i plastiku. Dzięki uzyskanej chmurze punktów, która jest opracowywana z użyciem autorskich narzędzi i filtrów systemowych, uzyskujemy informację o jakości danego produktu, jego budowie i poprawności wykonania.

 

 

Skanowanie 3D plastikowego komponentu I Kontrola jakości I System wizyjny I Gocator skan 3D

zdjęcie i skan 3D plastikowego wydruku 3D

 

Skanowanie 3D metalowego komponentu I Kontrola jakości I System wizyjny

zdjęcie i skan 3D metalowego medalu

 

Skanowanie 3D plastikowego półproduktu I Kontrola jakości I System wizyjny I Gocator skan 3D

zdjęcie i skan 3D plastikowego komponentu

 

Skanowanie 3D fragmentu elektroniki I Kontrola jakości I System wizyjny

zdjęcie i skan 3D fragmentu elektroniki

 

 

Skanowanie 3D drewnianego półproduktu I Kontrola jakości I System wizyjny

skanowanie 3D drewnianego elementu

 

Skanowanie 3D fragmentu gąbki I Kontrola jakości I System wizyjny

Skanowanie 3D fragmentu gąbki

Podsumowanie

Skaner Gocator poradził sobie bardzo dobrze z kontrolą wizyjną różnego rodzaju komponentów. Prawidłowo skanował i wykrywał wady zarówno w przypadku elektroniki, drewna, metalu i plastiku. Dzięki uzyskanej chmurze punktów, która została przetworzona z użyciem systemowych oraz autorskich narzędzi i filtrów uzyskaliśmy informację o jakości danego produktu, jego budowie i poprawności wykonania.

 

Skanery Gocator świetnie radzą sobie z różnego rodzaju powierzchniami i materiałami, a efekt ich pracy można zobaczyć, umawiając się na spotkanie z naszym ekspertem.

 

Mikołaj Podgórski – COO

Masz pytania dotyczące tej analizy?