PROJEKT: System kontroli zużycia elementów form wtryskowych.

PROJEKT: System kontroli zużycia elementów form wtryskowych.

Branża:

Rozwiązanie opracowaliśmy na potrzeby branży automotive. System służy do kontroli stopnia zużycia ostrych krawędzi form wtryskowych.

Nasze zadanie:

Naszym zadaniem było stworzenie systemu, który skontroluje stopień zużycia ostrych krawędzi form wtryskowych do tworzyw sztucznych, w trakcie użytkowania na produkcji.

 

Uwaga: Przez wzgląd na poufność projektu, ilustracje nie pochodzą z realizacji i stanowią jedynie wartość estetyczną.

 

 

Wyzwanie:

Wyzwaniem była precyzja kontroli, ponieważ zużycie form to w praktyce niedoskonała jakość kształtek (wyprasek). Niska jakość tych półproduktów generuje ogromne koszty na etapie reklamacji/odrzucenia komponentu na dalszych etapach produkcji. Opracowany przez nas system został zaprojektowany tak, by działać wielotorowo, weryfikując kilka cech – od kontroli stanu krawędzi samych form, aż po dokładność, geometrię i odtworzenie wzorca na docelowych produktach.

Jak to zrealizowaliśmy?

W tym przypadku zastosowaliśmy odpowiednio skalibrowany układ pomiarowy oparty o wykorzystanie triangulacyjnych czujników 3D marki LMI Technologies. Dzięki zastosowaniu czujników opartych o wykorzystanie niebieskiego lasera możliwe było dokonanie precyzyjnych pomiarów powierzchni elementów metalowych, w tym trudnych do pomiaru kształtów (ze względu na refleksy) zagłębień i krawędzi.

 

Dodatkowo, ważnym aspektem projektu jest odpowiednio dobrana geometria stanowiska, która pozwoliła na zmniejszenie efektu okluzji i optymalizację procesu pomiarowego.  Dodatkowo wdrożyliśmy oprogramowanie bazujące na wykorzystaniu pakietu Adaptive Vision Studio, które pozwoliło na dynamiczną i dokładną ocenę wskazanych przez klienta cech jakościowych.

Efekty:

  • możliwość wczesnego wykrycia uszkodzeń form;
  • zwiększenie niezawodności procesu produkcyjnego;
  • zmniejszenie kosztów związanych z okresową wymianą elementów form wtryskowych;
  • umożliwienie automatyzacji procesu produkcyjnego;
  • zmniejszenie zaangażowania czynnika ludzkiego w trudnych warunkach pracy (podniesienie komfortu i bezpieczeństwa pracowników).

Wykorzystane technologie i kompetencje:

A co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Opisz krótko wyzwania swojej produkcji, a my podpowiemy co można usprawnić dzięki technologiom wizyjnym!

 

Masz pytania dotyczące tego projektu?