System wizyjny dla małych firm

Czy system wizyjny dla małych firm jest sporą inwestycją? Dowiedz się, co rynek oferuje małym przedsiębiorstwom.

System wizyjny dla małych firm

System wizyjny nie tylko dla gigantów

Przez długi czas zastosowanie systemów wizyjnych w przemyśle było domeną dużych korporacji. Z racji kosztu kompletnych systemów wizyjnych, ich skomplikowania oraz nakładów związanych z opracowaniem odpowiednich algorytmów obróbki obrazu, jedynie duże jednostki produkcyjne mogły pozwolić sobie na ich wykorzystanie w swoich codziennych działaniach. Od pewnego czasu na rynku obserwuje się jednak zmianę trendu i pojawianie się coraz większej ilości systemów wizyjnych, w coraz szerszej gamie mniejszych firm zajmujących się produkcją i usługami.

 

Sprawdź ofertę Scanway w dziedzinie systemów wizyjnych tutaj – kliknij!

 

systemy wizyjne Scanway 2D 3D, multispektralne, hiperspektralne, chmura punktów

 

Przemysł 4.0 z korzyścią dla budżetów małych firm

 

Obecny etap rozwoju przemysłu i jego automatyzacji określany jest mianem przemysłu 4.0. Jedną z głównych zmian, które można zauważyć w stosunku do poprzedniego modelu przemysłowego, jest większy udział rozproszonych systemów automatyzacji w zakładach przemysłowych. Układy sterowania, czujniki, oraz całe systemy stają się bardziej rozproszone i inteligentne. Sama liczba układów służących do pomiaru i opisania stanu elementów w systemach produkcyjnych rośnie w bardzo szybkim tempie. Systemy wizyjne wpisują się bardzo dobrze w filozofie tego przemysłu. Dostępne dziś na rynku rozwiązania stają się coraz bardziej kompaktowe. Poprawia się również wydajność systemów wizyjnych, jak i ich cena, która cały czas spada w przypadku prostych aplikacji, otwierając wiele możliwości zastosowania systemów wizyjnych w tysiącach aplikacji, w których dotychczas były wykluczane ze względu na cenę i poziom skomplikowania.

 

 

Raspberry Pi, smart camery i miniaturyzacja

 

Zmniejszenie kosztów implementacji systemów wizyjnych wiąże się z osiągnięciem dojrzałości przez kilka technologii na rynku. Jedną z kluczowych jest pojawienie się szerokiej gamy komputerów jednopłytkowych, takich jak najbardziej znane Raspberry Pi. Komputer te pozwalają na implementację systemów wizyjnych nie wymagających dużych możliwości obliczeniowych bez znacznych nakładów finansowych na implementację drogich jednostek przetwarzania danych. Postępująca miniaturyzacja układów scalonych pozwoliła również na znaczne rozwiniecie się zintegrowanych systemów wizyjnych, tzw. smart camer. Są to urządzenia które w jednej obudowie łączą w sobie kamerę, oświetlacz, jednostkę obliczeniową odpowiedzialną za przetwarzanie obrazu i logikę aplikacji, oraz różnego rodzaju interfejsy przemysłowe odpowiedzialne za komunikację ze światem zewnętrznym. Dziś każdy liczący się na rynku producent kamer przemysłowych posiada w swoim portfolio smart kamery dostosowane do szerokiej gamy aplikacji.

 

 

Scanway prace nad analizą obrazu

Sztuczna inteligencja w systemie wizyjnym dla małych firm

 

Dodatkowym aspektem zwiększającym potencjał systemów wizyjnych jest bardzo dynamiczny w ostatnich latach rozwój metod sztucznej inteligencji. Z jednej strony teoria związana z uczeniem maszynowym, głębokim uczeniem oraz innymi technikami i algorytmami sztucznej inteligencji  dokonała gigantycznego kroku na przód pozwalając odpowiednio zaprojektować algorytmu przetwarzania obrazu bez większego nakładu na związane z konkretną aplikacją przemysłową . Na rynku dostępne są gotowe pakiety oprogramowania, takie jak Adaptive Vision Studio czy chętnie wykorzystywana przez firmy zajmujące się opracowaniem szytych na miarę systemów biblioteka OpenCV, pozwalające na łatwą i szybką analizę konkretnych aplikacji, implementację algorytmów uczenia maszynowego i wdrożenie gotowego systemu. Równolegle z rozwojem oprogramowania następuje dynamiczny rozwój platform sprzętowych wspierających działanie systemów opartych na uczeniu maszynowym. Coraz tańsze stają się dedykowane układy do implementacji sieci neuronowych bazujące na technologiach wyewoluowanych z akceleratorów graficznych. Tutaj dobrym przykładem jest dostępna na rynku rodzina urządzeń Jetson firmy Nvidia, która potężną moc obliczeniową zamyka w małym i przystępnym cenowo opakowaniu.

 

 

Pozytywne prognozy

Dziś dzięki dynamicznemu rozwojowi systemy wizyjne znajduje szeroką gamę zastosowań w przemyśle niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, w którym są implementowane. Najbardziej klasycznym i najbardziej rozpowszechnionym typem aplikacji jest pomiar obecności i wzajemnego położenia elementów w produkowanych elementach. Ten typ aplikacji wraz z kontrolą wymiarową i kształtową cały czas stanowi największy udział w rynku przemysłowych aplikacji wizyjnych. Rozwój technologii pozwala na zmniejszenie kosztu ich implementacji i czasu wdrożenia. Coraz bardziej skomplikowane aplikacje związane z kontrolą procesów produkcyjnych kontrolą jakości w produktach, czy to w produkcji przemysłowej, czy rolno-spożywczej stają się coraz bardzie popularne w związku z rozwojem metod sztucznej inteligencji.

 

Postęp, który dokonał się w dziedzinie systemów wizyjnych pozwolił rozszerzyć ich możliwości, zmniejszyć koszty i czas implementacji. Dziś przedsiębiorcy w momencie podjęcia decyzji o zakupie systemu wizyjnego nie muszą już decydować się na wydatki znacznie obciążające budżet całej firmy. Dzięki temu systemy wizyjne stają się coraz bardziej popularne, a mniejsi przedsiębiorcy widząc zalety z nich płynące, są bardziej skłonni do inwestycji w ich zakup.

Więcej

Szukasz więcej informacji o systemach wizyjnych dla małych i średnich firm?

 

Skontaktuj się z nami! Chętnie udzielimy odpowiedzi, porozmawiamy o Twojej firmie i zaproponujemy rozwiązania! Skontaktuj się z nami – kliknij!

Bądź na bieżąco!