Krótko o… systemach wizyjnych

Czym są systemy wizyjne i jakie jest ich zadanie? Jak systemy 2D, 3D, multispektralne i hiperspektralne pomagają przedsiębiorstwom w utrzymaniu jakości?

Krótko o… systemach wizyjnych

Niezastąpiony zmysł

Spośród wszystkim zmysłów jakie posiada człowiek, jeden wyróżnia się swoją użytecznością i wszechstronnością zastosowania. Jest to wzrok, a wykształcił się on dzięki  ewolucji, dając w efekcie narząd pozwalający na zamianę fotonów w informację. Podobnie jest z systemami wizyjnymi w przemyśle. Są one w stanie dostarczyć kluczową informację na temat jakości produktu, jego położenia, a nawet struktury, opierając się wyłącznie na fotonach odbitych od przedmiotu.

Wszechstronne zastosowanie

Jak to działa?

Systemy wizyjne są to systemy, w których kluczową rolę odgrywa kamera dostarczająca obrazów na temat sprawdzanego lub kontrolowanego obiektu. Obiekt ten, a najczęściej produkt, jest oświetlany w sposób pozwalający wydobyć kluczowe sprawdzane aspekty w oku kamery. Specjalista, dobrze znający wpływ takich czynników jak światłocień, głębia ostrości, czas naświetlania czy kąt oświetlenia, może dzięki użyciu jednej kamery i jednego oświetlacza wydobyć całą gamę cech produktu.

Co możemy dzięki temu zobaczyć?

W prosty sposób możemy zmierzyć gabaryty obiektu, kąty i jego foremność, jednolitość koloru, jakość powierzchni, obecność lub brak obecności niektórych cech, a także wtrąceń i ciał obcych. Żadne urządzenie pomiarowe w przemyśle nie jest tak wszechstronne w pomiarach jak kamera.

Wydajność większa niż kiedykolwiek

Dzięki miniaturyzacji wydajnych podzespołów elektronicznych, systemy wizyjne stają się coraz bardziej inteligentne w jeszcze mniejszej formie. Wszechobecne stają się kamery smart, czyli takie, które oprócz wykonywania zdjęć pozwalają na automatyczne przetwarzanie uzyskanych obrazów bez obecności dodatkowego komputera. Dzięki temu, takie urządzenie może w jednej, prostej obudowie być samodzielnym systemem pomiarowym, który dostarcza bezpośrednio informacje sterujące lub wartości pomiarowe, które mogą zostać wykorzystane w kolejnych urządzeniach w łańcuchu produkcyjnym.

Wiele odmian i zadań

Wyróżnić można wiele odmian systemów wizyjnych, które mogą pełnić rozmaite role.

  • Systemy 2D

    Są to najczęściej stosowane systemy oparte na pojedynczej kamerze wykonującej zdjęcia, przetwarzane następnie w komputerze przemysłowym lub w samej kamerze w odmianie smart. Dzięki swojej prostocie wciąż rozwiązują najwięcej problemów pomiarowych i testerskich w przemyśle.

  • Systemy 3D

    Pomimo, że najczęściej są oparte podobnie jak systemy 2D na zwykłej kamerze, to w połączeniu ze specjalistycznym systemem oświetleniowym pozwalają na pozyskanie informacji o trójwymiarowym aspekcie obserwowanego obiektu. Dostarczają zamiast obrazów chmury punktów, które następnie obrabiane w bardzo wydajnych układach elektronicznych, pozwalają na pomiar jeszcze większej liczby cech niż system 2D. Coraz częściej można je spotkać w przemyśle, a w niektórych obszarach, całkowicie zastąpiły systemy 2D.

  • Systemy multispektralne i hiperspektralne

    Jest to najbardziej wymagająca technicznie odmiana systemów wizyjnych. Zbierają one te same fotony i w taki sam sposób jak systemy 2D, jednak pozwalają na precyzyjne rozróżnienie długości fali mierzonego światła. Dzięki temu możliwe staje się dostrzeżenie bardzo subtelnych różnic w kolorze obiektu co niesie za sobą dodatkowe informacje niedostępne dla innych rodzajów systemów wizyjnych.

Scanway ekspertem w dziedzinie wizyjnych systemów pomiarowych

Jednym z kierunków działań naszej firmy jest stałe doskonalenie systemów pomiarowych oraz ich rozpowszechnianie w coraz to większej ilości zakładów produkcyjnych. Chcemy, aby każdy mógł doświadczyć wysoce wydajnego, bezawaryjnego i opartego na najnowocześniejszych rozwiązaniach systemu pomiarowego. Każdego roku poszukujemy nowych obszarów działania dla stale powiększającego się grona odbiorców.

Więcej o naszych systemach: kliknij!

 

Jeśli w Twoim zakładzie produkcyjnym lub organizacji widzisz zastosowanie dla systemów wizyjnych, lub rozważasz jego wdrożenie – napisz do nas (formularz kontaktowy znajdziesz na górze tej strony).

Dowiedz się więcej!