Krótko o… jakości

O jakości w przedsiębiorstwie, możliwościach systemów wizyjnych a także problemach i celach przedsiębiorstw okiem eksperta Scanway.

Krótko o… jakości

Jakość – wyzwanie każdego producenta

Kontrola jakości to nieodłączny element produkcji i przemysłu. Dzięki kompleksowej analizie wytworzonych przedmiotów przedsiębiorstwa rozwijają się, bez obaw o poziom oferowanych rozwiązań i produktów, a co za tym idzie, generują coraz większe zyski. Co warto wiedzieć o jakości? Jak o nią zadbać w swoim przedsiębiorstwie i kto może nam w tym pomóc?

Co właściwie oznacza jakość?

Słownik słusznie podpowiada, że jakość jest tą cechą przedmiotu, która wyróżnia go pozytywnie na tle mu podobnych. Co jednak oznacza jakość dla przemysłu? Tutaj kalkulacja jest prosta. Jakość to w efekcie dobre zlecenia, bezpieczeństwo, renoma, rozwój i korzyść dla obu stron.

Czy łatwo jest utrzymać wysoką jakość?

Wydawałoby się, że czynność ta sprowadza się jedynie do świadomego ,,nie pogarszania” poziomu wyrobów czy usług. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Zmieniające się wymagania klienta, wahająca się liczba zamówień, zmiana tendencji rynkowych, nowe technologie i wiele innych czynników powodują, że zapewnienie jakości staje się procesem nieoczywistym i skomplikowanym.

Co oferuje polski rynek usług kontroli jakości?

Rynek kontroli jakości jest szeroki i zróżnicowany. Wynika to z potrzeb klientów odnośnie kontrolowania produktów i usług. W pewnych sektorach najważniejszym ogniwem kontroli jest człowiek – mający ograniczone możliwości optycznej detekcji wad, reagujący natomiast nieszablonowo, a co za tym idzie – mogący wykryć nowe wady, niestandardowe zachowania w produkcji itd. W większości przypadków, działania człowieka uzupełniają jednak systemy wizyjne, dysponujące inteligentnymi algorytmami, mogące dokładniej i w szybszym tempie oceniać nieprawidłowości procesu. Na polskim rynku istnieją więc zarówno firmy zatrudniające kontrolerów jakości, jak i te opracowujące maszyny i systemy wizyjne.

 

Sprawdź, co w kwestii kontroli jakości oferuje Scanway. Więcej informacji tutaj (kliknij).

Czy systemy wizyjne wyprą pracę człowieka w kontroli jakości?

Urządzenia przejmują część dziedzin dotychczas obsługiwanych przez człowieka. Nie nastąpi jednak w najbliższym czasie całkowite wyparcie roli ludzkiej w tym procesie, ponieważ jest on rozbudowany i nie wszystkie jego elementy mogą, lub powinny być kontrolowane maszynowo. Sam proces utrzymania jakości rozpoczyna się bowiem już na podstawie oceny możliwości realizowania zlecenia. Rozmowy prowadzone przed podjęciem zlecenia optymalizującego kontrolę jakości służą maksymalnemu dopasowaniu produktu do potrzeb klienta, a co za tym idzie – budowania jakości od początku. W kwestii weryfikacji potrzeb, kontrolowania przebiegu procesu produkcyjnego, a także ewaluacji rola ludzka dalej jest nieoceniona.

Co w kwestii kontroli jakości oferuje Scanway?

Eksperci Scanway tworzą systemy, które potrafią dokładnie ocenić zarówno małe elementy np. komponenty na linii produkcyjnej, jak również duże systemy służące ocenie stanu infrastruktury, upraw rolnych, kopalń i wielu innych.

Więcej o naszych rozwiązaniach tu (kliknij)

Więcej o firmie tu (kliknij)

Dowiedz się więcej!