Bezpieczeństwo i kontrola nowoczesnej linii produkcyjnej - Scanway

Bezpieczeństwo i kontrola nowoczesnej linii produkcyjnej

Zakład produkcyjny, który stawia na modernizację i automatyzacje musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Jak powinna wyglądać nowoczesna i bezpieczna linia produkcyjna?
Mikołaj Podgórski

COO Scanway

Branża:

Zakład stawiający na modernizację i automatyzacje musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać nie tylko o BHP, ale też rozważyć wdrożenie nowoczesnej ochrony pracowników i maszyn. Przedsiębiorstwo powinno też dobrze zabezpieczyć swoje dane, które w erze cyfryzacji mają strategiczne znaczenie. Bezpieczeństwo staje się więc złożonym zagadnieniem. Jak powinna wyglądać nowoczesna i bezpieczna linia produkcyjna?

Bezpieczna automatyzacja

Idea Przemysłu 4.0 wiąże się z automatyzacją produkcji. Optymalizując linię produkcyjną poprzez wprowadzanie na nią nowych maszyn, nie można zapominać o tym, że muszą być one zgodne z gwarantującymi bezpieczeństwo użytkowania normami prawnymi. Kluczowym dokumentem jest tu m.in. tzw. Dyrektywa Maszynowa obowiązującą w krajach Unii Europejskiej. Maszyny mające zautomatyzować pracę linii produkcyjnej zmieniają też sposób pracy na niej. Modernizując park maszynowy w firmie warto pamiętać o wdrożeniu nowoczesnych zabezpieczeń na linii człowiek-maszyna. Można wśród nich wymienić np. kurtyny i bariery świetlne, które dzięki niewidocznym wiązkom światła ostrzegają przed wtargnięciem w strefy potencjalnego zagrożenia. Niezwykle użyteczne są też maty bezpieczeństwa zatrzymujące maszyny w przypadku wejścia na nie człowieka. To szczególnie istotne ponieważ modernizacja procesu produkcji musi iść w parze z unowocześnianiem stosowanych w zakładzie produkcyjnym środków bezpieczeństwa. Tylko połączenie obu tych czynników zapewni optymalne i bezpieczne, a przez to ciągłe jego funkcjonowanie.

Bezpieczne dane w przemyśle

Wraz z modernizacją linii do zakładów produkcyjnych wkracza też kwestia cyberbezpieczeństwa. Linia produkcyjna projektowana zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0 jest w wielu punktach połączona z Internetem. Już od momentu przyjęcia surowców, przez ich obróbkę aż po kontrolę produktu i jego wysyłkę, przetwarzana jest duża ilość danych, których zabezpieczenie ma strategiczne znaczenie dla biznesu. Zautomatyzowane systemy produkcji gromadzą różnorodne, często wrażliwe dla przedsiębiorstwa dane. Nowoczesny zakład produkcyjny musi więc chronić się przed cyberatakami. Może to robić np. poprzez zabezpieczenie dostępu do Sieci, szyfrowanie danych i ochronę serwerów, a także stosowanie programów antywirusowych i aktualnego oprogramowania – tak w biurze, jak i na hali produkcyjnej.

Kontrola jako gwarancja bezpieczeństwa produkcji

Bezpieczeństwo linii produkcyjnej można również rozumieć jako sprawność i efektywność jej funkcjonowania. Te z kolei gwarantuje skuteczna kontrola jakości, która zapewnia firmie m.in. bezpieczeństwo finansowe, szczególnie ważne
w czasie kryzysu gospodarczego. Precyzyjna kontrola jakości niweluje ryzyko występowania wadliwych partii produktów i konieczności ich zastąpienia czy wycofania z rynku. Pozwala również na optymalizację wykorzystania surowców i zasobów ludzkich.

Skuteczna kontrola produkcji opiera się dziś o rozwiązania zautomatyzowane, dopasowane do potrzeb konkretnego zakładu i zintegrowane z obecnymi już w nim urządzeniami. Szczególnie efektywne w tym zakresie są systemy kamer hiperspektralnych, które w precyzyjny sposób identyfikują nawet drobną wadę produktu. Można dzięki nim dostrzec niewykrywalne wcześniej wady produktów takie jak np. pleśń, zanim zacznie ona być widoczna „gołym okiem”. Tak szczegółowa kontrola jakości produkcji może być sposobem na obniżenie kosztów produkcji, zmniejszenie ilości reklamacji i zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw, który został zachwiany w ostatnich miesiącach. Skuteczna kontrola jakości jest wiec swoistą polisą bezpieczeństwa dla firmy produkcyjnej.

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Pandemia i rzeczywistość jaką po sobie pozostawiła, stwarza zupełnie nowe zagrożenia dla zakładów produkcyjnych. GUS informuje, że produkcja przemysłowa w Polsce w maju 2020 spadła o 17,0 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Dane te pokazują, jak dotkliwe skutki ma przestój na linii produkcyjnej. Zagrożenie przestojem, które niesie COVID-19 dla firm produkcyjnych nie zniknęło wraz ze zniesieniem obostrzeń. Obecna sytuacja wymaga wprowadzenia nowych zabezpieczeń, mających zagwarantować zdrowie i komfort sanitarny pracowników. Odpowiednia odzież ochronna i środki dezynfekcji to elementy, które mogą być jednak niewystarczające.

Bezpieczeństwo i kontrola linii produkcyjnej zakładu w erze Industry 4.0 to wieloaspektowe zagadnienie. By rzeczywiście je zapewnić trzeba do niego podejść kompleksowo. Pomagają w tym liczne innowacje kreowane przez podmioty działające na rzecz przemysłu. Warto pamiętać o tym, by sięgnąć po te, które będą dostosowane do skali, specyfiki i rzeczywistych potrzeb produkcyjnego biznesu.

A co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.