Mierzymy wysoko – nasz własny satelita ScanSAT

Scanway we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zrealizowała projekt budowy najdokładniejszego w historii Polski satelitę do obserwacji Ziemi. Zobacz jak ta technologia może pracować dla Ciebie już dziś.

Mierzymy wysoko – nasz własny satelita ScanSAT

Klient

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Wyzwanie

Nasz świat się zmienia. Planeta przechodzi przez ogromne zmiany klimatyczne, z którymi mierzyć musi się każdy przedsiębiorca i mieszkaniec Ziemi. Geopolityka i układ sił to również kolejna zmienna w otaczającym nas świecie. Jak mierzyć wszystkie te zmiany za pomocą jednego urządzenia?

Zastosowane rozwiązania

Przetwarzanie obrazów

Przetwarzanie obrazów

Obserwacje zdalne

Obserwacje zdalne

Rejestrujemy obiekty o rozmiarze mniejszym niż 5 metrów z odległości 500 km. To tak, jakby obserwować główkę od zapałki z odległości kilometra.

 case-study-photo-2

Rozwiązanie

Odpowiedzią jest satelita ScanSAT z autorskim systemem obserwacji Ziemi.

 

W 2017 roku została nam przyznana dotacja z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w wysokości 2 533 448 zł na projekt polskiego satelity do obserwacji Ziemi ScanSAT, a także na rozwój technologii obserwacji Ziemi dla platform lotniczych.

 

Satelita ScanSAT to obiekt pozwalający na zauważenie wielu drobnych szczegółów na powierzchni Ziemi. Kluczowym elementem satelity, opracowywanym przez nas jest teleskop wysokiej rozdzielczości rejestrujący obiekty o rozmiarze mniejszym niż 5 metrów z odległości 500 km. To tak, jakby obserwować główkę od zapałki z odległości kilometra.

 

Nasz system obrazujący otwiera drzwi do nowych możliwości w systemach bardziej powszechnych niż satelity – w dronach. Dzięki naszemu układowi optycznemu, który udało się nam zminiaturyzować, możliwa jest detekcja gazów, ocena plonów rolnych, obserwacja termograficzna infrastruktury, a także obrazowanie 3D terenu.

 

W listopadzie 2019 roku rozpoczęty został proces integracji – czyli składania – satelity ScanSAT. Dzięki platformie satelitarnej (CubeSat) od naszego niemieckiego partnera, byliśmy w stanie przeprowadzić tzw. fit check test, czyli pierwsze złożenie satelity. W tej chwili rozpoczęte zostały również testy funkcjonalne każdego podsystemu, a także testy środowiskowe. Dotąd przeprowadzono testy termiczne służące określeniu, czy teleskop jest atermalny, czyli odporny na wahania temperatury w kosmosie podczas obecności na nasłonecznionej i ciemnej części orbity ziemskiej.

Efekty

Oferowane przez nas aplikacje to między innymi:

 

  • poszukiwanie wycieków metanu w gazociągach,
  • rolnictwo precyzyjne,
  • monitoring sieci przesyłowych w energetyce,
  • monitoring kopalń odkrywkowych.

Jaki Twój problem możemy pomóc rozwiązać?

Zobacz inne case studies :