Czym jest system wizyjny? - Scanway

Czym jest system wizyjny?

Czym jest system wizyjny, do czego służy i jaką ma przewagę nad okiem ludzkim?
Radosław Charytoniuk

CSO Scanway

Czym jest system wizyjny?

System wizyjny to zespół urządzeń, którego zadaniem jest widzenie maszynowe. Czyli jakie? Najłatwiej wyobrazić to sobie jako sztucznie skonstruowany zmysł wzroku. Wizja maszynowa, podobnie jak ludzki wzrok, zamienia fotony w informację. „Oczami” są w tym przypadku specjalistyczne kamery, „mózgiem” jest komputer i zaawansowane oprogramowanie. W efekcie zespół urządzeń pracuje jak bardzo dokładne ludzkie oko - pozyskuje informacje z otoczenia „patrząc” tam, gdzie życzy sobie tego twórca, a informacje o tym co widzi przetwarza i przekazuje do bazy danych.

Od strony technicznej system wizyjny składa się z sensora pobierającego informacje, oświetlacza, obiektywu, a także urządzenia akwizycji danych oraz oprogramowania, które umożliwia ich przetwarzanie.

system wizyjnej kontroli jakości wnętrza rur

Lepsze niż ludzkie oko? Zdecydowanie.

Przy wysokiej prędkości linii lub przy długotrwałym, klikugodzinnym procesie kontroli, ludzkie oko nie sprosta dokładnej i uważnej obserwacji. Jest to pierwsza z przewag systemu wizyjnego nad okiem ludzkim. Drugą jest fakt, że urządzenia wizyjne reprezentują szybkość, której ludzkie oko nie jest w stanie zapewnić - na przykład kontrola 50 cech produktu w czasie 0,1 sekundy na cechę.

System wizyjny jako doskonalsza wersja ludzkiego oka jest szczególnie opłacalny dla przemysłu. Dlaczego? Ponieważ w procesie produkcyjnym istnieje mnóstwo sytuacji, w których wymagana jest zaawansowana obserwacja - „patrzenie” na produkt lub proces. Przykładem takiej sytuacji jest kontrola jakości. Potrzeba zmierzenia obiektu, kątów, foremności, koloru, jakości powierzchni, obecności lub braku obecności niektórych cech, a także wtrąceń lub ciał obcych - to zadanie dla systemu wizji maszynowej i proste wsparcie jakości produktów oraz procesu wytwarzania.

Gdzie przydaje się system wizyjny?

To, gdzie przyda się system wizyjny zależy od zadania, które ma realizować, ale też od samego systemu. W zależności od mechanizmu pracy, wyróżniamy 5 głównych rodzajów systemów:

Systemy 1D - to proste systemy które odczytują kody QR lub kreskowe, Ich zadanie to np: kontrola zgodności opakowania z zawartością w branży farmaceutycznej.
Systemy 2D - wykrywają błędy w obrębie jednej płaszczyzny. Ich zadanie to np: kontrola cech geometrycznych produkowanego obiektu.
Systemy 3D - służą do trójwymiarowej detekcji. Sprawdzą się m.in.: w kontroli wypełnienia opakowań lub sortowaniu po cechach geometrycznych.
• Systemy multispektralne - dostarczają obrazów w zakresie od pasma widzialnego do dalekiej podczerwieni. Stosowane m.in. w kontroli poprawności odwzorowania barw, w branży poligraficznej.
Systemy hiperspektralne - to systemy pozwalające na zauważenie wad, których nie zobaczy ludzkie oko.Przydatny m.in. w branży spożywczej, do detekcji pleśni we wczesnej fazie rozwoju.

Przykłady można mnożyć, ponieważ system wizyjny wesprze wiele procesów, w których ludzkie oko nie daje rady. Aby dokładniej określić potencjał takiego rozwiązania w przypadku Twojej produkcji - skontaktuj się z nami. Z pewnością podsuniemy rozwiązania!

A co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.