System wizyjny to zespół urządzeń, którego zadaniem jest widzenie maszynowe. Czyli jakie? Najłatwiej wyobrazić to sobie jako sztucznie skonstruowany zmysł wzroku. Wizja maszynowa, podobnie jak ludzki wzrok, zamienia fotony w informację. „Oczami” są w tym przypadku specjalistyczne kamery, „mózgiem” jest komputer i zaawansowane oprogramowanie. W efekcie zespół urządzeń pracuje jak bardzo dokładne ludzkie oko - pozyskuje informacje z otoczenia „patrząc” tam, gdzie życzy sobie tego twórca, a informacje o tym co widzi przetwarza i przekazuje do bazy danych.
Od strony technicznej system wizyjny składa się z sensora pobierającego informacje, oświetlacza, obiektywu, a także urządzenia akwizycji danych oraz oprogramowania, które umożliwia ich przetwarzanie.
Przy wysokiej prędkości linii lub przy długotrwałym, klikugodzinnym procesie kontroli, ludzkie oko nie sprosta dokładnej i uważnej obserwacji. Jest to pierwsza z przewag systemu wizyjnego nad okiem ludzkim. Drugą jest fakt, że urządzenia wizyjne reprezentują szybkość, której ludzkie oko nie jest w stanie zapewnić - na przykład kontrola 50 cech produktu w czasie 0,1 sekundy na cechę.
System wizyjny jako doskonalsza wersja ludzkiego oka jest szczególnie opłacalny dla przemysłu. Dlaczego? Ponieważ w procesie produkcyjnym istnieje mnóstwo sytuacji, w których wymagana jest zaawansowana obserwacja - „patrzenie” na produkt lub proces. Przykładem takiej sytuacji jest kontrola jakości. Potrzeba zmierzenia obiektu, kątów, foremności, koloru, jakości powierzchni, obecności lub braku obecności niektórych cech, a także wtrąceń lub ciał obcych - to zadanie dla systemu wizji maszynowej i proste wsparcie jakości produktów oraz procesu wytwarzania.
To, gdzie przyda się system wizyjny zależy od zadania, które ma realizować, ale też od samego systemu. W zależności od mechanizmu pracy, wyróżniamy 5 głównych rodzajów systemów:
• Systemy 1D - to proste systemy które odczytują kody QR lub kreskowe, Ich zadanie to np: kontrola zgodności opakowania z zawartością w branży farmaceutycznej.
• Systemy 2D - wykrywają błędy w obrębie jednej płaszczyzny. Ich zadanie to np: kontrola cech geometrycznych produkowanego obiektu.
• Systemy 3D - służą do trójwymiarowej detekcji. Sprawdzą się m.in.: w kontroli wypełnienia opakowań lub sortowaniu po cechach geometrycznych.
• Systemy multispektralne - dostarczają obrazów w zakresie od pasma widzialnego do dalekiej podczerwieni. Stosowane m.in. w kontroli poprawności odwzorowania barw, w branży poligraficznej.
• Systemy hiperspektralne - to systemy pozwalające na zauważenie wad, których nie zobaczy ludzkie oko.Przydatny m.in. w branży spożywczej, do detekcji pleśni we wczesnej fazie rozwoju.
Przykłady można mnożyć, ponieważ system wizyjny wesprze wiele procesów, w których ludzkie oko nie daje rady. Aby dokładniej określić potencjał takiego rozwiązania w przypadku Twojej produkcji - skontaktuj się z nami. Z pewnością podsuniemy rozwiązania!
Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.