Gdybyśmy w Scanway mieli dać odpowiedź na pytanie o cenę systemu wizyjnego, bylibyśmy zmuszeni powiedzieć:Wdrażaliśmy systemy o wartości 2 tys. i 2 mln złotych. Ilość „zer” zależy od tego, jak system ma pracować, z czego się składać i jakie efekty przynosić.
Skoro w odpowiedzi nie sposób wygenerować rzędu cyfr, to jak dowiedzieć się, jaka jest cena systemu wizyjnego? Warto poznać kilka wskazówek, rozgrywających ten temat „taktycznie”. Mogą one pomóc w zrozumieniu, dlaczego ceny systemów wizyjnych to złożona sprawa i na co warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję.
Pytając, ile kosztuje system wizyjny możemy zetknąć się z odpowiedzią „to zależy” lub „prosimy o więcej szczegółów”. Podczas poszukiwania wykonawcy bywa to kłopotliwe – na tym etapie nie zawsze dysponujemy przecież kompletem informacji i oczekiwań. Potrzebujemy za to prostej odpowiedzi i choćby mocno szacowanych cen. Skąd w takim razie ze strony wykonawców potrzeba uzyskania szczegółowej wiedzy o zakładzie lub wysłania próbek już na etapie rozeznania? Powód jest prosty – bez konkretów nie sposób ruszyć z miejsca.
Pytanie o cenę systemu wizyjnego brzmi jak pytanie: Ile kosztuje samochód? Na usta od razu ciśnie się szereg pytań zawężających ofertę wielkiego rynku motoryzacyjnego. Z salonu? Używany? Do jakiej kwoty? Dojazdy do pracy czy dalekie wojaże? Podobnie jest z systemami wizyjnymi. Żeby móc odpowiedzieć konkretnie musimy uzyskać od zainteresowanego trochę informacji. Należy bowiem wiedzieć, że ilość parametrów definiujących cenę systemu jest ogromna i to właśnie informacje ze strony Klienta – czyli Twojej pozwalają ją doprecyzować.
W teorii system składa się z minimum 3 rzeczy: sensora pozyskującego informacje (kamera lub układ kamer), urządzenia do akwizycji i przetwarzania danych oraz urządzenia analizującego (procesor lub komputer z oprogramowaniem). Głównie te komponenty stanowią jego cenę. A w praktyce… cena systemu to w dużym uproszczeniu jego odpowiedzialność. W zależności od tego, co będzie robić system, możemy potrzebować tylko jednego urządzenia, np. smart kamery lub zestawu specjalistycznych kamer, oświetlaczy i osobnej jednostki przetwarzającej. Dodatkowe funkcjonalności to dodatkowy sprzęt, a co za tym idzie – dodatkowe koszty. Z reguły bywa więc tak, że im bardziej rozbudowany system i jego zadania, tym będzie droższy.
Warto wiedzieć, że dobre przygotowanie do poszukiwania ofert ułatwia zadanie i przyspiesza proces uzyskania dokładnej wyceny. Polecamy skorzystać z poniższych wskazówek aby przygotować się jak najlepiej, a jeśli nasuną się pytania - zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami!
• Zbierz konkrety - branża, rodzaj systemu, typ aplikacji, opis wyzwania.
• Wskaż efekt jaki ma dawać system - pomiary, analiza OK/ NOK, detekcja wtrąceń itd.
• Przygotuj dokumenty i materiały - NDA, próbki, schematy/termin wizji lokalnej.
• Określ skalę wdrożenia - 1 linia – testowo/wszystkie linie produkcji.
• Zadbaj o płynny przebieg dokumentacji - NDA, umowy, schematy, itp.
Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.