Innowacje przemysłowe - jak je wprowadzać? - Scanway

Innowacje przemysłowe - jak je wprowadzać?

Innowacyjność sprzyja zyskom, czyni firmę konkurencyjną i pozwala rozwinąć skrzydła. Od czego warto rozpocząć wdrażanie innowacji? Przedstawiam 5 dobrych praktyk wdrażania innowacji w zakładach przemysłowych.
Michał Zięba

CTO Scanway

Innowacje przemysłowe - dlaczego warto je wdrażać?

Dynamiczny rozwój przemysłu sprawia, że firmy stale muszą poszukiwać rozwiązań pozwalających na osiąganie lepszych wyników produkcyjnych i sprzedażowych. Wiąże się to z m.in. poprawianiem wydajności produkcji, zwiększaniem jakości produktów, optymalną alokacją posiadanych zasobów oraz niwelowaniem zbędnych kosztów. Te cele świetnie realizują innowacyjne wdrożenia — jak je wprowadzać w przemyśle?

1. Zidentyfikuj problematyczne obszary.

Wprowadzanie innowacji przemysłowych warto rozpocząć od zidentyfikowania problematycznych obszarów. Najprościej zrobić to np:organizując spotkanie, w trakcie którego zespół firmy zrewiduje dotychczas realizowane projekty, omówi wyzwania i problemy, z jakimi przedsiębiorstwo zmierzy się w nadchodzących miesiącach. Pomocna może być również obserwacja trendów branżowych i analiza otoczenia firmy, a także sytuacji panującej na jej docelowych rynkach. Takie działania może przeprowadzić zespół przedsiębiorstwa, ale też zewnętrzne, wyspecjalizowane w tej dziedzinie podmioty. Niezależnie od tego, kto będzie przygotowywał analizę, warto pamiętać, aby uwzględnić w niej kwestie technologiczne, które pozwalają na uzyskanie przewag konkurencyjnych.

Innowacje przemyslowe jak wprowadzać

2. Sprawdź, czy firma realizuje idee Industry 4.0. i Smart Factory.

Przemysł 4.0 wiąże się m.in. z automatyzacją linii produkcyjnych, wykorzystywaniem analizy danych w procesach produkcyjnych czy wdrażaniem oprogramowania wspierającego optymalizację. Smart Factory, to z kolei tworzenie „inteligentnych fabryk”, czyli zakładów produkcyjnych bazujących na systemach łączących to co fizyczne i cybernetyczne, przy jednoczesnej integracji ich z IoT, czyli Internetem Rzeczy w przemysłowym wydaniu. Rozpoczynając wprowadzanie innowacji warto rozważyć wdrożenia powiązane z tymi trendami. Aby uzyskać pełen obraz potencjalnych korzyści warto skorzystać np: z konsultacji eksperckich - wskazujących, które z obszarów firmy można rozwinąć lub zautomatyzować. Pomoże to w dostrzeżeniu szans i oszacowaniu zysków, jakie można uzyskać dzięki wdrażaniu w firmie innowacji. Oczywiście taki proces wymaga zainwestowania czasu i środków finansowych. Trzeba jednak podkreślić, że korzyści z niego płynące zdecydowanie niwelują początkowe koszty z nim związane.

3. Obserwuj, kontroluj i optymalizuj

Szukając sposobów na optymalizację dzięki innowacjom przemysłowym warto spojrzeć na dobre przykłady, płynące od gigantów. Pod koniec 2019 roku PGE Energia Odnawialna ogłosiła, że wprowadza projekty optymalizujące produkcję energii wiatrowej. Jest wśród nich rozwiązanie zapewniające kontrolę stanu turbin wiatrowych, która pozwoli na wczesne wykrywanie awarii i znacząco ograniczy koszty remontów. Wykorzystywana będzie do tego technologia laserowa, umożliwiająca zdalną, precyzyjną ocenę stanu technicznego łopat turbin wiatrowych.

Takie działania to świetny przykład efektywnych innowacji w przemyśle. Warto wiedzieć, że automatyzacja kontroli jakości, np. przy użyciu systemów wizyjnych, jest dostępna nie tylko dla dużych korporacji, ale i firm MŚP z różnych sektorów przemysłu. Obserwacja, analiza i kontrola przy użyciu odpowiednich narzędzi może być sporą oszczędnością i kluczem do sukcesu firmy. Planując innowacje warto poświęcić czas na znalezienie obszarów produkcji, które można w tym zakresie zoptymalizować. Z pewnością pomoże w tym analiza wykresów produktywności. Jeśli procedury firmy nie uwzględniały do tej pory ich tworzenia, trzeba nadać priorytet ich wprowadzeniu. Pomocne mogą okazać się narzędzia dostępne w Internecie lub u ekspertów specjalizujących się w zarządzaniu procesami produkcji.

wykres statystyki

4. Szukaj innowacji.

Odpowiednie zbudowanie procesów produkcyjnych oraz stała ich optymalizacja pozwalają na wyeliminowanie różnych nieefektywności np. marnotrawstwa surowców czy nieoptymalnego wykorzystania roboczogodzin. W procesach optymalizacyjnych świetnie sprawdzą się innowacyjne rozwiązania. Ich wdrażania nie warto jednak zaczynać od stawiania sobie pytań typu „wybieramy remont czy modernizację?” lub też „jaki mamy budżet?”. Na początek uwagę należy skierować w stronę realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Wgląd w ten obszar pozwoli zweryfikować czego brakuje, co warto wesprzeć i z pomocą jakich technologii rozwinąć swoją produkcję.

Równie ważne co wgląd w potrzeby jest też aktywne korzystanie z otwartości i wsparcia rynku nowych technologii. Reprezentanci tego sektora chętnie prezentują swoje możliwości w formie nieodpłatnych lub niskokosztowych konsultacji i wsparcia wdrożeniowego. Implementacje testowe, demonstracje lub darmowe pilotaże pozwalają na weryfikację efektów danej technologii. Dzięki temu przedsiębiorstwo może upewnić się, czy rozwiązanie odpowiada potrzebom zakładu. Zadaniem firmy, która chce postawić na nowe technologie, powinno być więc zapoznanie się z ofertą firm specjalizujących się w innowacjach dla przemysłu oraz skorzystanie z bezpłatnych konsultacji lub pilotaży. Pozwoli to na stworzenie zestawienia inwestycji do potencjalnego wdrożenia w firmie. Wiedza o bilansie kosztów i zysków, które one wygenerują umożliwi podjęcie optymalnych dla biznesu decyzji.

5. Inwestuj w kompetencje.

„Siła tkwi w ludziach” to nie tylko znany frazes, ale też prawda potwierdzana przez przedsiębiorców z całego świata. Wdrażanie innowacji warto rozpocząć od zapytania swoich pracowników o to, w jakich obszarach chcą się rozwijać. Zestawienie ich odpowiedzi z planami przedsiębiorstwa pozwoli na stworzenie mapy rozwoju kompetencji zespołu na kolejne miesiące. Projekty związane z dokształcaniem pracowników są bardzo ważne ze względu na dynamiczne specjalizowanie się całego rynku. Im lepiej będą oni wykształceni, tym lepiej będą przygotowani np. do wykorzystywania danych gromadzonych przez firmy, czy też wdrażania nowych modeli zarządzania innowacyjną produkcją. Na rynku dostępnych jest wiele warsztatów i kursów. Jednym z priorytetów w przypadku inwestycji w kompetencje jest analiza rynku szkoleniowego, zebranie ofert i skonstruowanie planu doszkalania zespołu.

Do dzieła!

Innowacje przemysłowe wymagają otwartości na nowe kooperacje. Rozwiązania pozwalające na wykonanie kroków milowych w rozwoju firmy mogą pochodzić z innych branż, być tworzone przez ośrodki naukowe czy startupy. Warto pamiętać, że innowacje idą w parze z partnerstwem w biznesie. Ważne, by wybierać do ich implementacji podmioty podzielające takie podejście. Konsekwentnie realizowane wdrożenia nowych rozwiązań są z reguły pierwszym krokiem do wprowadzenia kluczowych modernizacji w przemysłowym przedsiębiorstwie.

Bądź na bieżąco!

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.