Systemy wizyjne świetnie sprawdzają się w rozmaitych aplikacjach zarządzania jakością - co jest tego powodem i jak to działa?
Dokładna obserwacja obiektu jest tym co świetnie robią systemy wizyjne i tym, co jest podstawą dobrej kontroli jakości. Obiekt kontrolowany powinien być zbadany ze szczególną uwagą i dokładnością, tak aby pozyskać o nim jak najwięcej istotnych informacji. System wizyjny spisuje się tu świetnie ze względu na posiadane kamery/skanery przemysłowe.
Jedną kamerą możemy sprawdzić wiele cech produktu. Mogą to być jego gabaryty, kąty, foremność, jakość powierzchni, obecność wtrąceń oraz uszkodzenia. Zmieniając optykę kamery możliwa jest ocena zarówno z dokładnością milimetrową jak i mikrometryczną. Właśnie te cechy, nadające systemom wizyjnym niezwykłą elastyczność, sprawiły, że od samego początku ich użycia w przemyśle, stawiano im za zadanie kontrolę jakości.
Kluczową zaletą systemów wizyjnych jest fakt, że potrafią one sprawdzić niemal każdą cechę produktu, jaką może ocenić człowiek. Robią to szybciej i mniej zawodnie. To spore wsparcie pracy ludzkiej, ponieważ odciążony w tym procesie człowiek może wykonywać inne, bardziej komfortowe zadania zawodowe. System wizyjny może dokonać stuprocentowej kontroli jakości w tak szybkich liniach produkcyjnych jak poligrafia czy przemysł drobnych dóbr konsumenckich. Odpowiednio napisany algorytm wizyjny pozwoli na wykrycie wszystkich kluczowych wad produktu z jednoczesną czasową archiwizacją i automatyczną sygnalizacją. Podobnie jak wszystkie systemy automatyczne, systemy wizyjne nie ulegają presji, zmęczeniu czy rozkojarzeniu, co niestety jest nieodłącznym czynnikiem ludzkim w metodach ręcznej kontroli jakości.
Istotny jest również kierunek, w jakim idą systemy wizyjne – czyli Przemysł 4.0. Zgodnie z filozofią Przemysłu 4.0 systemy wizyjne stają się nieodłącznym elementem systemów kontroli jakości. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki, takim jak wysoce wydajne układy elektroniczne oraz sieci neuronowe, systemy wizyjne z powodzeniem odciążają człowieka w mozolnych procesach kontroli jakości. Pozwalają też na przeniesienie kompetencji ludzkich w bardziej newralgiczne obszary.
• oszczędność czasu - szybsza kontrola jakości produktów;
• skrócenie cyklu produkcyjnego - wynikający z oszczędności czasu;
• redukcja wyrobów wadliwych - dokładna kontrola jakości;
• agregowanie danych z produkcji - pozyskiwanie cennych danych z linii;
• automatyzacja prac manualnych - uwolnienie zasobów ludzkich;
Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.