Kontrola jakości z użyciem systemów wizyjnych - jak to działa? - Scanway

Kontrola jakości z użyciem systemów wizyjnych - jak to działa?

Systemy wizyjne dzięki swojej dokładności świetnie sprawdzają się w rozmaitych aplikacjach zarządzania jakością - co jest tego powodem i jak to działa?
Radosław Charytoniuk

CSO Scanway

Wizja maszynowa w kontroli jakości

Systemy wizyjne świetnie sprawdzają się w rozmaitych aplikacjach zarządzania jakością - co jest tego powodem i jak to działa?

Kontrola jakości z użyciem systemów wizyjnych

Dokładna obserwacja obiektu jest tym co świetnie robią systemy wizyjne i tym, co jest podstawą dobrej kontroli jakości. Obiekt kontrolowany powinien być zbadany ze szczególną uwagą i dokładnością, tak aby pozyskać o nim jak najwięcej istotnych informacji. System wizyjny spisuje się tu świetnie ze względu na posiadane kamery/skanery przemysłowe.

Jedną kamerą możemy sprawdzić wiele cech produktu. Mogą to być jego gabaryty, kąty, foremność, jakość powierzchni, obecność wtrąceń oraz uszkodzenia. Zmieniając optykę kamery możliwa jest ocena zarówno z dokładnością milimetrową jak i mikrometryczną. Właśnie te cechy, nadające systemom wizyjnym niezwykłą elastyczność, sprawiły, że od samego początku ich użycia w przemyśle, stawiano im za zadanie kontrolę jakości.

System wizyjny wspiera pracę ludzką

Kluczową zaletą systemów wizyjnych jest fakt, że potrafią one sprawdzić niemal każdą cechę produktu, jaką może ocenić człowiek. Robią to szybciej i mniej zawodnie. To spore wsparcie pracy ludzkiej, ponieważ odciążony w tym procesie człowiek może wykonywać inne, bardziej komfortowe zadania zawodowe. System wizyjny może dokonać stuprocentowej kontroli jakości w tak szybkich liniach produkcyjnych jak poligrafia czy przemysł drobnych dóbr konsumenckich. Odpowiednio napisany algorytm wizyjny pozwoli na wykrycie wszystkich kluczowych wad produktu z jednoczesną czasową archiwizacją i automatyczną sygnalizacją. Podobnie jak wszystkie systemy automatyczne, systemy wizyjne nie ulegają presji, zmęczeniu czy rozkojarzeniu, co niestety jest nieodłącznym czynnikiem ludzkim w metodach ręcznej kontroli jakości.

kontrola jakości z użyciem systemów wizyjnych

Nowoczesne wydanie systemów wizyjnych

Istotny jest również kierunek, w jakim idą systemy wizyjne – czyli Przemysł 4.0. Zgodnie z filozofią Przemysłu 4.0 systemy wizyjne stają się nieodłącznym elementem systemów kontroli jakości. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki, takim jak wysoce wydajne układy elektroniczne oraz sieci neuronowe, systemy wizyjne z powodzeniem odciążają człowieka w mozolnych procesach kontroli jakości. Pozwalają też na przeniesienie kompetencji ludzkich w bardziej newralgiczne obszary.

Efekty pracy systemów wizyjnych:

oszczędność czasu - szybsza kontrola jakości produktów;
skrócenie cyklu produkcyjnego - wynikający z oszczędności czasu;
redukcja wyrobów wadliwych - dokładna kontrola jakości;
agregowanie danych z produkcji - pozyskiwanie cennych danych z linii;
automatyzacja prac manualnych - uwolnienie zasobów ludzkich;

A co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.