Mechanika teleskopu kosmicznego - Scanway

Mechanika teleskopu kosmicznego

Co jest najważniejsze w mechanice projektów kosmicznych? Jak można sprawdzić poprawność swojej pracy? Dowiedz się więcej na przykładzie case study mechaniki projektu ScanSAT.
Jędrzej Kowalewski

CEO Scanway

Kosmos - największe wyzwanie

Projektowanie urządzeń, które mają pracować w kosmosie, to szereg odpowiedzialnych i szeroko zakrojonych działań. Co jest ważne w mechanicznym aspekcie projektowania satelity? Projekt mechaniczny teleskopu musi spełnić masę wymagań. Od podstawowych, pozwalających satelicie przetrwać bez szwanku podróż w kosmos i dalsze etapy misji, aż po zaawansowane, doskonale dopracowane narzędzia, których zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa misji i jej bezproblemowego przebiegu.

Mechanika teleskopu 3

Struktura mechaniczna satelity ScanSAT

W projektowaniu mechaniki teleskopu ScanSAT, duży nacisk położyliśmy na zidentyfikowanie oraz zrealizowanie wymagań bezpieczeństwa i konstrukcji. Podzieliliśmy je na funkcjonalne i wytrzymałościowe. Aspekty funkcjonalne – to te pozwalające zapewnić poprawną pracę układu obrazowania. Należą do nich m.in. struktura mechaniczna – która musi być tak zaprojektowana, aby odkształcenia termiczne układu optycznego nie wpływały na jakość obrazowania. Aspekty wytrzymałościowe są natomiast zasadami, które stosowane odpowiednio chronią satelitę przed skutkami obciążeń, przyspieszeń i drgań. Mieliśmy również na uwadze pozostałe elementy mechaniczne, niezwiązane z zabezpieczeniem lub wspomaganiem obrazowania, które również muszą pozytywnie przechodzić testy wytrzymałości oraz kompatybilność z platformą wynoszącą.

Atermalność & nowoczesność

W efekcie opracowaliśmy atermalny układ optomechaniczny, który jest skonstruowany przy użyciu m.in: aluminium i kompozytów z włókna węglowego. Odporność na wahania temperatur jest tu bardzo istotną cechą ponieważ pozwala na minimalizacje wpływu zmiennej temperatury przy przechodzeniu pomiędzy oświetloną i zacienioną częścią orbity. Zastosowanie tego typu rozwiązania było możliwe do uzyskania wyłącznie dzięki nowoczesnym technikom wsparcia projektowania i analiz numerycznych.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.