Warunki, panujące w przestrzeni kosmicznej, w tym próżnia, bardzo niskie temperatury, radiacja i mocne promieniowanie UV niekorzystnie wpływają na sprzęt elektroniczny, optyczny i mechaniczny. W związku z tym, payload umieszczany w satelitach powinien być zaprojektowany i stworzony w taki sposób, aby możliwe było działanie takich urządzeń bez zakłóceń. Najlepszym sposobem na odpowiednie przygotowanie osprzętu jest nieustanne go testowanie w warunkach zbliżonych do kosmicznych. Istnieje na to kilka przepisów: przeprowadzenie złożonych symulacji komputerowych, uwzględniających wiele parametrów, przeprowadzenie testów w komorze próżniowej, albo przetestowanie sprzętu w stratosferze. W Scanway Space postawiliśmy na tą ostatnią opcję.
Celem takich misji jest sprawdzenie w warunkach zbliżonych do kosmicznych zachowania podzespołów optycznych, mechanicznych i elektronicznych, które docelowo planujemy umieścić na orbicie. Założeniem jest umieszczenie opracowanych i wykorzystywanych przez naszych inżynierów komponentów w gondoli balonu stratosferycznego, który docelowo osiąga wysokość 30 km w celu uzyskania warunków niskiego ciśnienia i niskiej temperatury.
Misja zazwyczaj składa się z kilku eksperymentów, na przykład: test powłok optycznych stosowanych w teleskopach, test komputera OBC w niskich temperaturach, test składników systemu autodiagnostyki misji satelitarnych.
Misja zaczyna się od przygotowania wszystkich elementów balona, zaplanowania eksperymentów, stworzenia odpowiedniego oprogramowania do diagnostyki testowanego sprzętu. Kolejnym krokiem jest start balonu: balon stratosferyczny jest napełniany wodorem (lub alternatywnie: helem). Następnie, do balonu zostaje podpięty payload zawierający planowane eksperymenty. Gdy wszystkie czynności zostaną wykonane poprawnie, balon zostaje wypuszczony w powietrze.
Po osiągnięciu przez balon zaprojektowanej wysokości (najczęściej 35 km), balon wybucha i zaczyna się opadanie. Komputer pokładowy w trakcie całej misji zbiera dane, na podstawie których jesteśmy w stanie przeanalizować przebieg misji i zachowanie się wszystkich badanych elementów payloadu.
Taki lot balonem stratosferycznym nie może się odbyć bez uzyskania odpowiednich zgód, których udziela żegluga powietrzna. Nasze misje są pilotowane przez Stowarzyszenie WroSpace.