Cena systemu wizyjnego. Ile, za co i dlaczego?

Cena systemu wizyjnego. Ile, za co i dlaczego?

Systemy wizyjne - 3 pytania o cenę.

Dlaczego wycena to taka złożona sprawa? Na co warto zwrócić uwagę podejmując decyzje i co łączy proces wyceny wdrożenia wizji maszynowej i zakup samochodu? Dowiedz się i rozwiej swoje wątpliwości dotyczące cen wdrożenia inspekcji wizyjnej!

 

Uwaga! Ten artykuł tłumaczy proces wyceny. Konkretne kwoty i ofertę uzyskasz kontaktując się z nami – kliknij!

Ile? To zależy: Od 1,5 tys. do 1,5 mln.

Gdybyśmy w Scanway mieli odpowiedzieć na pytanie o cenę systemu wizyjnego, bylibyśmy zmuszeni powiedzieć: „Wdrażaliśmy systemy o wartości od 1,5 tys. do 1,5 mln złotych. Ilość „zer” zależy od tego, jak system ma pracować, z czego się składać i jakie efekty przynosić.

 

Skoro w odpowiedzi nie sposób wygenerować rzędu cyfr, to jak dowiedzieć się jaka jest cena systemu wizyjnego? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, rozgrywających ten temat „taktycznie”. Dzięki nim dowiesz się dlaczego wycena systemów wizyjnych to taka złożona sprawa i na co warto zwrócić uwagę podejmując się tego zadania. Przy każdym z zagadnień podrzucamy Ci też odrobinę praktyki: checklistę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy poszczególnych etapach uzyskiwania wycen. Zaczynajmy!

 

ile kosztuje system wizyjny

Za co zapłacisz - zdefiniuj, zanim przystąpisz do wyceny!

Pytając o cenę systemu wizyjnego możesz zetknąć się z odpowiedzią „to zależy” lub „prosimy o więcej szczegółów”. Podczas poszukiwania wykonawcy bywa to kłopotliwe – na tym etapie nie zawsze dysponujesz kompletem informacji i oczekiwań. Potrzebujesz za to prostej odpowiedzi i choćby mocno szacowanych cen. Skąd w takim razie ze strony wykonawców potrzeba uzyskania szczegółowej wiedzy o zakładzie lub wysłania próbek już na etapie rozeznania?

 

Powód jest prosty – bez konkretów nie ruszymy. Pytanie o cenę systemu wizyjnego brzmi jak pytanie: Ile kosztuje samochód? Na usta od razu ciśnie się szereg pytań zawężających ofertę wielkiego rynku motoryzacyjnego. Z salonu? Używany? Do jakiej kwoty? Dojazdy do pracy czy dalekie wojaże? Podobnie jest z systemami wizyjnymi. Żeby móc odpowiedzieć konkretnie musimy uzyskać od zainteresowanego trochę informacji. Należy bowiem wiedzieć, że ilość parametrów definiujących cenę systemu jest ogromna i to właśnie informacje ze strony Klienta – czyli Twojej, pozwalają ją doprecyzować.

 

Ułatw sobie zadanie! Checklista do etapu I:

⊗ Zbierz konkrety (Twoja branża, rodzaj systemu, typ aplikacji, opis wyzwania).

⊗ Przygotuj dokumenty i materiały (NDA, próbki, schematy/ termin wizji lokalnej).

Dlaczego zapłacisz akurat tyle? Teoria vs. praktyka.

W teorii system składa się z minimum 3 rzeczy: sensora pozyskującego informacje (kamera lub układ kamer), urządzenia do akwizycji i przetwarzania danych oraz urządzenia analizującego (procesor lub komputer z oprogramowaniem). Głównie te komponenty stanowią jego cenę. A w praktyce… cena systemu to w dużym uproszczeniu jego odpowiedzialność.

 

W zależności od tego, co będzie robić Twój system, możesz potrzebować tylko jednego urządzenia, np. smart kamery lub zestawu specjalistycznych kamer, oświetlaczy i osobnej jednostki przetwarzającej. Dodatkowe funkcjonalności to dodatkowy sprzęt, a co za tym idzie – dodatkowe koszty. Z reguły bywa więc tak, że im bardziej rozbudowany system i jego zadania, tym będzie droższy.

 

Ułatw sobie zadanie! Checklista do etapu II:

⊗ Określ efekt jaki ma dawać system (pomiary, analiza OK/ NOK, detekcja wtrąceń itd.)

⊗Określ skalę wdrożenia, np.: 1 linia – testowo/ wszystkie linie produkcji.

 

Cena systemu wizyjnego

System wizyjny - budżet, budżet i jeszcze raz... terminy realizacji.

Po pierwsze: sprawdź budżet i możliwości czasowe. To czy i jaki masz budżet pozwala doradcy spojrzeć na poddostawców i zoptymalizować Twój system tak, by za ceną systemu wizyjnego kryła się najlepsza dla Ciebie funkcjonalność. Pamiętaj: jeśli masz mały budżet, to lepiej zainwestować go w jedną porządną funkcjonalność zamiast dodatkowych, miłych ale nie zawsze koniecznych udogodnień.

 

Po drugie: możliwości pozafinansowe – np. czas. Czy wiesz, że podpisywanie umów jest często najdłużej procedowanym procesem całej inwestycji? Dzieje się tak, ponieważ mało kto spogląda na ten etap jako zajmujące naprawdę sporo czasu przedsięwzięcie. Do czasu realizacji dolicz etapy przygotowania, analizy ofert, zgody przełożonego, weryfikacje umów przez prawników i inne pochłaniające czas zadania.

 

Ułatw sobie zadanie! Checklista do etapu IV:
⊗ Porównaj oferty finansowo.

⊗ Porównaj aspekty pozafinansowe (serwis, helpdesk, pakiet szkoleń i edukacji wdrożeniowej itd.).

Nie tylko "cyferki"– popatrz szerzej na inwestycję.

Kiedy oferty już do Ciebie spłyną, warto je rzetelnie porównać, bez pobieżnego „zerkania na cyferki”. Dlaczego? Ponieważ cena systemu wizyjnego to bardzo ważne, ale nie jedyne kryterium. Przy tego rodzaju inwestycji patrz szerzej niż tylko na kwoty. Spójrz na aspekty opieki posprzedażowej i serwisu oraz współpracy wdrożeniowej.

 

Wykorzystaj również przedstawiciela handlowego spółek, które prosisz o wycenę. Czasy, kiedy zadaniem handlowca było „wciśnięcie Ci produktu” zdecydowanie minęły. Obecnie warto zaufać specjalistom, ponieważ znają oni rynek i wiedzą, co będzie dla firmy technologiczne najlepsze i co przyniesie zysk. Zadbaj o to, by Twoje spotkanie z handlowcem dało Tobie i jemu jak najwięcej konkretów. Mów wprost, jakich efektów oczekujesz, z jakimi problemami boryka się produkcja, czego nie chcesz i na co możesz sobie pozwolić. Co ważne, nie musisz mieć już w głowie wizji wdrożenia. Możesz mieć plan, co potrzebujesz zmienić, a wykwalifikowani specjaliści sprawnie przekują to w harmonogram działań.

 

Ułatw sobie zadanie! Checklista do etapu IV:
⊗ Porównaj oferty finansowo.

⊗ Porównaj aspekty pozafinansowe (serwis, helpdesk, pakiet szkoleń i edukacji wdrożeniowej itd.).

Na koniec...

To wszystko w kwestii ceny systemu wizyjnego. Na dobry początek pobierz checklistę przygotowania do wyceny – to bardzo ułatwi Ci zadanie!
Jeśli jesteś ciekaw, co polecilibyśmy Twojej firmie – zgłoś się do nas!

Masz pytania dotyczące ceny systemu wizyjnego?