Wielki Zderzacz Hadronów z CERN okiem Scanway

Misja gospodarcza do jednego z ośrodków Big Science!

Wielki Zderzacz Hadronów z CERN okiem Scanway

Scanway na POLAND@CERN2019

Scanway uczestniczył w wyjeździe gospodarczym POLAND@CERN2019 do CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) do Genewy, organizowanym przez Wrocławski Park Technologiczny oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Była to niezwykła możliwość zobaczenia najbardziej skomplikowanego urządzenia wytworzonego przez człowieka – Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Czym jest CERN?

CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych została powołana po II wojnie światowej w celu podjęcia próby wykorzystania energii jądrowej do celów fizycznych. Przez wiele lat wiodący światowi naukowcy przeprowadzali w akceleratorach ośrodka niesamowite eksperymenty, z których wiele zostało później docenionych nagrodami Nobla. Od kilku lat w CERN pracuje Wielki Zderzacz Hadronów, który potwierdził istnienie tzw. boskiej cząstki, czyli bozona Higgsa. Wszystkie niesamowite urządzenia i systemy pracujące w CERNie są dziełem nie tylko inżynierów tam zatrudnionych, ale również firm z państw, które odprowadzają składkę do CERN.

 

Współpraca z CERN

Ze względu na to, że Polska od wielu lat należy do CERN i wpłaca składkę, która jest jedną z najwyższych w całej organizacji, polskie firmy uprawnione są do startu w przetargach CERN i do dostarczania swoich produktów w momencie zainteresowania inżynierów organizacji. Ze względu na to bardzo istotne jest poznanie specyfiki procesu zakupowego CERN, ale też kontakt z osobami technicznymi, które mogą potrzebować np. systemów wizyjnych czy laserowych, jakie oferuje Scanway.

 

Więcej o rozwiązaniach Scanway tutaj (kliknij!).

Poland@CERN2019

Misja gospodarcza, organizowana przez WPT oraz NCBiR, z patronatem MSZ i MNiSW, była idealną okazją do zapoznania się z tym, w jaki sposób CERN współpracuje z firmami. Scanway odbył szereg spotkań B2B nie tylko z inżynierami z CERN, ale również z innymi polskimi podmiotami czy polskimi inżynierami pracującymi w organizacji. Wszystko to pozwoliło na nabranie perspektywy oraz poznanie możliwości współpracy z CERN. Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenia Wrocławskiego Parku Technologicznego w pracy z organizacją oraz dobry kontakt z polskim przemysłowym oficerem łącznikowym (tzw. ILO), dostarczenie systemów Scanway’a do CERN wydaje się być tylko kwestią czasu.

Więcej?

Fotorelacja z wizyty w CERN okiem jednego z organizatorów misji – BIG SCIENCE HUB –  tutaj (kliknij).

 

Więcej o Scanway tutaj (kliknij).

Dowiedz się więcej!