Systemy wizyjne dla branży drzewnej i meblarskiej - Scanway

Systemy wizyjne dla branży drzewnej i meblarskiej

Przemysł drzewny i meblarski to prężnie rozwijająca się branża - jak technologie wizyjne wspierają ten sektor gospodarki?
Radosław Charytoniuk

CSO Scanway

Branża drzewna i meblarska

Produkty drzewne i meblarskie są niezbędne w codziennym życiu, a ich dostawców jest wielu, co przekłada się na wysoką konkurencję rynku i spore wymagania jakościowe. W tego typu produktach ważna jest precyzja wykonania oraz estetyka wyrobu z jednoczesnym efektywnym wykorzystaniem surowca.

Nowe technologie w branży - systemy wizyjne

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, jakimi są np: systemy wizyjne, może znacznie poprawić wydajność produkcji i wesprzeć pracę pracowników branży drzewnej. Można je wykorzystać niemal na każdym etapie procesu produkcyjnego – zaczynając od sprawdzenia rozmieszczenia otworów w deskach aż po kontrolę poprawnego montażu mebli.

Przykład 1 - kontrola jakości i wymiarowanie drewna

Jednym z przykładów zastosowań systemów wizyjnych w branży drzewnej jest ocena jakości i określenie wymiarów pni w przemyśle tartacznym. Służą do tego urządzenia wykorzystujące laserowe skanery triangulacyjne. W tym rozwiązaniu promieniowanie laserowe przechodzi przez układ soczewek znajdujący się w głowicy skanera i wyświetla na surowcu obraz w postaci plamek lub linii, co rejestruje kamera. Na tej podstawie system skanuje kłodę i tworzy chmurę punktów, z której powstaje obraz kolejnych przekrojów pni. Dzięki temu można uzyskać dane dotyczące budowy, wymiarów oraz zanieczyszczeń w materiale. Metoda ta pozwala również odtworzyć kształt drewna pokrytego korą na podstawie obrazów profili pni, a także oznaczyć sęki i uszkodzenia.

Przykład 2 - optymalizacja rozkroju drewna

W dalszym etapie produkcji piły rozcinają pnie drzew po łuku, uzyskując w ten sposób tarcicę. Optymalny profil ruchu narzędzia może być wyznaczony także na podstawie danych ze skanera laserowego. W oparciu o uzyskane wcześniej informacje system opracowuje optymalizację cięcia kłody drewna, aby zmniejszyć odpad. Dodatkowo, system wizyjny może przeprowadzać analizę desek wychodzących spod piły lub obrzynarki, skanując ich profil. Skaner dostarcza wtedy danych o optymalnej długości cięcia, a także wykrywa deskę o niedostatecznych wymiarach. Na podstawie danych profilu piły są ustawiane w taki sposób, aby uzyskać optymalne szerokości desek.

Przykład 3 - wsparcie produkcji mebli

Obrazowanie 2D i 3D może mieć zastosowanie również w optymalizacji produkcji w fabryce mebli. System wizyjny śledzi wówczas proces wytwarzania mebla bez przerwy, w czasie rzeczywistym. Jego działanie opiera się na kontroli procesu i informowaniu o ewentualnych błędach. Może on na przykład służyć do korekcji położenia deski w uchwycie robota montującego daną część mebla. Dlaczego to istotne wsparcie? Ponieważ błędne pozycjonowanie potrafi doprowadzić do nieprawidłowego połączenia elementów. Uniemożliwia to montaż kolejnego segmentu i powoduje zatrzymanie produkcji. Wizja maszynowa może też wspomóc pracowników montażu poprzez identyfikację danej części mebla i porównania jej ze wzorcem, a następnie wskazanie właściwego miejsca montażu. Zastosowanie tego rozwiązania pomaga w uniknięciu kosztownych błędów wynikających z pomyłek popełnianych przez pracowników podczas składania często skomplikowanych i podobnych do siebie elementów.

Przykład 4 - weryfikacja poprawności montażu

Aby produkt końcowy został prawidłowo zmontowany, każdy z elementów musi być odpowiednio dopasowany do siebie, np: za pomocą wkrętów. W tym również pomaga kamera wizyjna, która może wykrywać wiercone otwory w płytach meblowych, dokonywać pomiaru średnicy i ocenić ich położenie z bardzo dużą dokładnością. System potrafi również sprawdzić obecność wszelkiego rodzaju łączeń i metalowych zszywek stosowanych w meblach bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej.

Inne przykłady

Poza sektorem meblarskim i tartacznym systemy wizyjne wspierają pracę m.in. produkcji materiałów papierniczych czy opakowań drewnianych poprzez kontrolę jakości produktu. Dzięki umiejętności sprawdzania i odczytywania kodów kreskowych i kodów QR są także przydatne w dystrybucji drewna i wszelkich produktów drewnianych.

Zalety systemów wizyjnych w branży drzewnej

Praca systemów wizyjnych dla branży drzewnej wyraźnie wspiera jakość i efektywność przedsiębiorstw. Efekty pracy takich systemów to wysoka precyzja pomiarów, krótszy czas produkcji i mniejsze straty surowców. Poprzez eliminację błędów ludzkich wynikających ze zmęczenia lub roztargnienia wytwarzany produkt jest zgodny ze standardami jakości. Gwarantuje to m.in: większą pewność podczas audytów. Niewątpliwą zaletą jest też to, że systemy wizyjne mogą pracować zarówno w pomieszczeniach czystych, jak i przy procesach obróbki, które cechują się trudnymi warunkami pracy. Są one odporne m.in: na pył pochodzący z obrabianego drewna, szkodliwe opary lakierów powszechnie stosowanych w przemyśle drzewnym i meblarskim. Popularyzacja jego wdrażania z pewnością wpłynie na zwiększenie innowacyjności polskiego przemysłu.

A co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.