Telekomunikacja laserowa - Scanway

Telekomunikacja laserowa

W jaki sposób przesłać z kosmosu na Ziemię gigabity danych w mniej niż 10 minut i realizować to w sposób bezpieczny? Poznaj szczegóły prac Scanway nad komunikacją laserową!
Michał Zięba

CTO Scanway

Bezpieczne dane w kosmosie

Działanie każdego urządzenia w przestrzeni kosmicznej, w tym satelitów do obserwacji Ziemi, wymaga przesyłania danych do stacji odbiorczych. W jaki sposób szybko wysłać gigabity informacji? Co, jeśli te dane są wrażliwe i zachodzi potrzeba zabezpieczenia całego procesu komunikacji? Te i inne problemy rozwiązuje telekomunikacja laserowa. W ramach prac badawczych podjęliśmy się zaprojektowania i stworzenie komunikacji laserowej, przekazującej dane szybko i na bardzo duże odległości, jednocześnie zapewniając ich bezpieczeństwo.

Dlaczego tradycyjne rozwiązania nie są bezpieczne?

Tradycyjna komunikacja radiowa odbywa się poprzez odpowiednie modulowanie fali elektromagnetycznej, rozchodzącej się w każdym kierunku i zapewniającej ostatecznie pokrycie bardzo dużego obszaru Ziemi. Komunikacja laserowa działa podobnie do komunikacji światłowodowej — z punktu A do punktu B. Wpuszczone w światłowód z nadajnika fotony trafiają jedynie do docelowego punktu na końcu medium (światłowodu) — czyli do odbiornika. W przypadku aplikacji kosmicznych wiązka laserowa korzysta z atmosfery jako medium, ale odpowiednio przygotowany moduł do telekomunikacji laserowej jest w stanie przesłać wiązkę w określony, relatywnie niewielki punkt na Ziemi. Przesyłanie informacji w sposób konwencjonalny niesie za sobą szereg zagrożeń, np. ograniczenia częstotliwości, konieczność rozbudowania sieci stacji odbiorczych, szyfrowanie, mała przepustowość, nieustanna modernizacja celem zwiększenia mocy nadawania. Telekomunikacja laserowa rozwiązuje te problemy.

Telekomunikacja laserowa 3

Co daje komunikacja laserowa?

Przy zastosowaniu komunikacji laserowej nie ma konieczności regulowania prawnego procesu wymiany informacji dzięki faktowi, że promień lasera pada w określone miejsce na Ziemi. Umożliwia to bezpieczny sposób przesyłania informacji, w którym podsłuchanie informacji jest możliwe tylko wtedy, gdy nasłuchujący znajduje się fizycznie obok odbiornika. Dzięki bardzo dużej koncentracji energii również moc nadawcza jest znacznie mniejsza niż w konwencjonalnej telekomunikacji. Największą zaletą telekomunikacji laserowej jest jej ogromna przepustowość. Możliwe do osiągnięcia są prędkości rzędu gigabitów na sekundę – są to wartości o rząd większe od tych, używanych za pomocą konwencjonalnej telekomunikacji w paśmie X lub innych.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.