Wizja maszynowa - dlaczego warto? - Scanway

Wizja maszynowa - dlaczego warto?

Nikt nie podejmuje biznesowych decyzji bez pytania o korzyści... i słusznie. Poznaj 4 powody, dla których warto wdrożyć system wizyjny na produkcji.
Jędrzej Kowalewski

CEO Scanway

System wizyjny - zalety?

Można wyróżnić wiele zalet systemów wizyjnych, ale ten artykuł to baza konkretów, a nie laurka - więc wyróżnijmy najmocniejszą czwórkę.

Zaleta pierwsza: szybkość.
To właśnie ta cecha, występująca w parze z dokładnością sprawia, że system wizyjny wykonuje swoją pracę tak dobrze. Wizja maszynowa pozwala pozyskiwać i analizować dane z linii produkcyjnej dziesięć razy szybciej niż człowiek przy dokładności 95 - 99%. Kontrola 50 cech produktu w 15 sekund to zupełnie osiągalne zadanie dla tego typu rozwiązań.

Zaleta druga: efektywność.
System wizyjny pracuje nieprzerwanie a jego dokładność jest stała. To cenne m.in: w przypadku np: kontroli jakości na całodobowej produkcji. Doświadczenie rynku mówi jasno: jest wiele obszarów produkcyjnych gdzie lepiej sprawdzi się człowiek niż maszyna, ale obszar kontroli jakości na wysokodynamicznych liniach produkcyjnych nie jest jednym z nich. W tym przypadku rekomendowane jest odciążenie stanowisk kontroli jakości (np: systemami wizyjnymi), a zespół ludzi przekierować do bardziej komfortowych prac.

wizja maszynowa dlaczego warto

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Zaleta trzecia: bezpieczeństwo.
System wizyjny realizuje swoje zadania w sposób bezdotykowy. Oznacza to, że nie ma ryzyka że przedmiot kontroli zostanie odkształcony, lub pomiar zostanie np: zaburzony cieplnie. To istotny argument dla m.in: branży food&pharma, gdzie kontakt z produktem inny niż konieczny jest niewskazany.

Zaleta czwarta: higiena.
Niewątpliwą zaletą pracy systemów wizyjnych jest ich bezpieczeństwo higieniczne. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba odizolowania czynnika ludzkiego ze względu na aspekty biologiczne - system wizyjny sprawdzi się doskonale.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O pieniądzach. System wizyjny może początkowo wydawać się sporą inwestycją. Jednak odpowiednia kalkulacja wdrożenia - uwzględniająca np: ograniczenie przestojów i kosztów emisji wadliwych wyrobów, pozwala dostrzec szybki zwrot.

O danych. System wizyjny to doskonałe źródło danych z produkcji. Przy odrobinie chęci i pracy posiadaną bazę można odpowiednio przeanalizować i wyciągnąć wnioski które rozwiną lub usprawnią proces produkcyjny. To wartość której nie należy bagatelizować.

A co możemy zrobić dla Twojej firmy?

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.