W ramach współpracy z PGE Energia Odnawialna opracowaliśmy system zdalnego pomiaru stanu technicznego łopat turbin wiatrowych.
Wieloletnia praca "wiatraków" eksploatuje powierzchnię łopat turbin wiatrowych. W efekcie może dochodzić do różnego rodzaju defektów – rozwarstwień, wycieków oleju itp. Tego typu wady prowadzić mogą do krytycznej awarii całej łopaty, której odtworzenie nigdy nie jest proste. Z reguły takie prace kontrolne wykonywane są w formie oblotów dronowych podczas których fotografuje się łopaty, ale nie jest to kompleksowa inspekcja. Obrazy bywają niedokładne i zawierają mało szczegółów, a drony mogą latać tylko przy ładnej pogodzie. Nie jest również możliwa późniejsza automatyczna kontroli zdjęć. Postanowiliśmy, we współpracy z PGE Energia Odnawialna zmodernizować ten proces.
Postanowiliśmy stworzyć nowe narzędzie kontroli turbin wiatrowych, wykorzystujące wizję maszynową. Stworzyliśmy system zdalnego pomiaru stanu technicznego łopat turbin wiatrowych. Wykorzystuje on zaawansowane techniki laserowe i jest przedsięwzięciem, które pozwoli na zwiększenie produktywności polskich farm wiatrowych. System pomiarowy pracuje w technologii pomiarów 3D umożliwiając pomiary całej łopaty turbiny wiatrowej z rozdzielczością rzędu <5 mm. Pomiar jednej łopaty odbywa się bardzo szybko – zajmuje mniej niż jedną godzinę. Jest to układ komplementarny do innych systemów pomiarowych i dzięki autorskiemu rozwiązaniu LabView i algorytmów do przetwarzania obrazu umożliwia autodetekcję podstawowych defektów i ich katalogowanie.
Pomiary 3D turbin wiatrowych pozwalają na gromadzenie danych i dalszą optymalizację pracy farm wiatrowych. Działania predykcyjne i decyzje podejmowane w oparciu o rzetelne dane to w energetyce efektywna taktyka. System zdalnego pomiaru 3D rewolucjonizuje standardy jakościowe w tej kwestii. Pomiary stanu turbin dokonywane są z ziemi, przy różnych warunkach pogodowych. Analiza różnego typu defektów łopat jest szybka i zautomatyzowana, a dane są przechowywane w ustandaryzowany sposób. Można je analizować i dzięki temu poprawiać skuteczność nie tylko eksploatacji, ale i działania turbin wiatrowych. To przełom w polskiej energetyce wiatrowej.
~ pgeeo.pl
Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.