Wizja maszynowa w poligrafii - Scanway

Wizja maszynowa w poligrafii

30 minut, 800 kg papieru i 2000€ - tyle średnio traci duży zakład poligraficzny podczas 1 przestoju. Jak temu zaradzić? Odpowiednio kontrolując jakość, reklamując wadliwy surowiec i redukując czas, koszty i wadliwe wydruki w procesie produkcyjnym. To zadanie, z którym dobrze poradzi sobie system wizyjny.
Radosław Charytoniuk

Dyrektor sprzedaży

Czy poligrafia potrzebuje wizji maszynowej?

Praca w drukarni to dynamika, restrykcyjne normy, naglące terminy i wieloetapowe procesy. Uszkodzony papier, zagniecenia na wydrukach czy zerwanie papieru powodujące przestój to problemy, którym zespół poligraficzny codziennie stawia czoła. Z setek drukarni w Polsce codziennie „wychodzą" ulotki i opakowania leków, reklamy, zeszyty, podręczniki i setki innych zleceń – to ważna i potrzebna praca, którą mogą wesprzeć systemy wizji maszynowej.

wizja maszynowa w poligrafii

Błąd = koszt. Zapobiegaj temu!

Błąd w produkcji poligraficznej niesie za sobą spore konsekwencje – w tak odpowiedzialnym procesie warto znaleźć sprzymierzeńców. Jakich? Na przykład zespół zsynchronizowanych z linią, bardzo dokładnych kamer, które obserwują cały proces produkcyjny i kontrolują jakość każdego wydrukowanego arkusza. To system wizyjnej kontroli jakości.

Jak pracują systemy wizyjne w poligrafii?

Wizja maszynowa w branży poligrafii przede wszystkim kompleksowo kontroluje poprawność procesów produkcyjnych. Jak może wyglądać taka kontrola? System z uwagą obejrzy każdy centymetr wstęgi papieru i oceni jego jakość – poszuka defektów, pęknięć, dziur i marszczeń. Następnie skontroluje proces rozwijania wstęgi, a w przypadku zerwania papieru wykona serię zdjęć, która da informację czy przyczyną zerwania była wada papieru, czy błąd produkcji. Dodatkowo system sprawdzi kolor i wymiar arkusza zestawiając go ze wzorcem, poobserwuje go i przekaże informację, czy wszystko jest prawidłowe. W postpressie system wizyjny, w zależności od zlecenia, sprawdzi kilka rzeczy. Oko kamery oceni poprawność falcowania, bigowania, foliowania, sztancowania i kaszerowania. Skontroluje, czy wszystko jest poprawnie sklejone, połączone lub zszyte, czy obcięcie spadów nastąpiło prawidłowo i czy na każdym produkcie jest czytelny kod kreskowy. O postępie i efektach każdej kontroli poinformuje w formie raportu.

wizja maszynowa w poligrafii

Jakie możliwości to otwiera?

Wolne zasoby zakładu można w tym czasie przesunąć do wykonania innych zadań - np: zweryfikowania postępów w realizacji zlecenia, zgłoszenia ewentualnych reklamacji papieru i innych czynności uzupełniających proces produkcyjny. Dzięki temu system wizyjny zadba o jakość, a zakład zyska czas, pieniądze i przeroby. Pozwoli to skupić się na tym, aby produkować lepiej i więcej.

Zarabianie przez usprawnianie

Nowa technologia to szansa na rozwiązanie problemów drukarni. Ludzkie oko nie jest w stanie efektywnie pracować w dynamice druku przemysłowego. Zdecydowanie lepiej zrobi to system wizyjny, który dopilnuje, aby wskazane parametry jakości były spełniane w przypadku każdego produktu. Czas i dyspozycja pracowników zakładu może być lepiej spożytkowana. Zakład może zarabiać więcej, a zespół może skupić się na rozwijaniu przedsiębiorstwa bez obaw o jakość wytwarzanych zleceń.

Wizja maszynowa w poligrafii - jak zacząć?

Najłatwiej zacząć od kontaktu z ekspertami. Konsultacja i przedstawienie specyfiki zakładu pozwoli specjalistom zidentyfikować obszary i procesy, które można zoptymalizować z użyciem wizji maszynowej. Kolejnym krokiem są testy, wycena i studium wykonalności, aby upewnić się, że rozwiązanie będzie sprawnie i efektywnie pracować dla zakładu. Zapraszamy do kontaktu z zespołem Scanway Industry. Podczas darmowej konsultacji omówimy wyzwania Twojego przedsiębiorstwa i wskażemy obszary, w których system wizyjny mógłby wesprzeć produkcję poligraficzną.

Dowiedz się więcej o systemach wizyjnych!

Dowiedz się więcej obserwując nas na LinkedIn, Facebooku i YouTube a jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami — podpowiemy, jak technologie wizyjne mogą rozwinąć Twoje przedsiębiorstwo.

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu będziemy wysyłać informacje o nowych realizacjach.