Hardware wizyjny - co wybrać?
Kamera czy skaner 3D?
Data publikacji:
17/02/2023
Kategorie:
Automotive | Inna | Kosmiczna | Meblarska | Medyczna | Opakowania | Poligraficzna | Spożywcza
Systemy wizyjne znalazły swoje zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Świetnie sprawdzają się także w procesie kontroli jakości, ponieważ pozwalają na wydajną i szybką ocenę wyrobu końcowego.
SPIS TREŚCI
Nowoczesna technologia wizyjna
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie układów jednej lub kilku kamer, tworzących system inspekcji wizyjnej. Składa się on także z oświetlenia, optyki i okablowania wraz z dołączonym oprogramowaniem. Kamery działają bardzo płynnie i dostosowują się do poruszającej się linii produkcyjnej, rejestrując obraz. Oprogramowanie dokonuje analizy i odnosi się do zapisanego wzorca, weryfikując kształty, wymiary i kolory badanego elementu. System sprawdza, czy nie występują żadne braki lub czy dany wyrób został odpowiednio zmontowany. W razie wystąpienia niezgodności oprogramowanie informuje o wykryciu wyrobu odbiegającego od normy. Dzięki temu w końcowym etapie produkcji otrzymujemy produkt najwyższej jakości. Kamery przemysłowe sprawdzą się znakomicie na szybkich liniach produkcyjnych przy jednocześnie niewielkiej ilości miejsca. Generują obraz w wysokiej rozdzielczości bez konieczności zatrzymywania linii. W zależności od potrzeb klienta można zastosować rozwiązania wykorzystujące kamery liniowe, 2D a także 3D, które dodatkowo dostarczają informacji na temat kształtu i geometrii produktu. Wykorzystanie technologii inspekcji wizyjnej pozwala uzyskać większą dokładność i przede wszystkim znaczne przyspiesza proces kontroli.
Skanery 3D, które kontrolują jakość
Innym przykładem wykorzystania systemów wizyjnych w kontroli jakości jest zastosowanie skanerów 3D, które potrafią stworzyć modele trójwymiarowe na podstawie istniejącego obiektu. Urządzenie odwzorowuje kształt przedmiotu łącząc zbiór punktów i tworząc z nich cyfrowe chmury, które następnie są przetwarzane i łączone w kompletny model siatkowy. Dzięki temu możliwe jest odwzorowanie nawet bardzo skomplikowanej geometrii w szybki i dokładny sposób. Jednak aby móc uzyskać informację na temat całego obiektu, należy wykonać kilka pomiarów. Skanery 3D mogą wykorzystywać dwie technologie: laserową lub światła strukturalnego. Technologia laserowa charakteryzuje się dużą precyzją i pozwala na analizowanie obiektów w trudnych warunkach oświetleniowych, co wiąże się jednak z dłuższym czasem przetwarzania danych. Urządzenia bazujące na projekcji światła strukturalnego charakteryzują się dużą szybkością pracy i niższą ceną, lecz są bardziej wrażliwe na warunki oświetleniowe niż skanery laserowe.
Czym charakteryzują się skanery 3D?
Jedną z największych zalet skanerów 3D jest ich wysoka dokładność i rozdzielczość. Precyzja pomiaru może sięgać nawet do rzędu tysięcznych milimetra. Podobnie jak w przypadku kamer, technologia pozwala na wykrycie obiektu i porównanie go ze wzorcem. Jednak poprzez porównanie nie obrazu, ale modelu trójwymiarowego, możemy dokonać oceny geometrii i sprawdzić, czy jest ona zgodna pod względem dokładności wykonania na przykład z referencyjnym modelem CAD. Pozyskane w ten sposób dane mogą być wykorzystane do decyzji o zaakceptowaniu lub odrzuceniu produktu. Przy zakupie skanera konieczne jest uwzględnienie specyficznych warunków pracy na linii produkcyjnej. Zmienna temperatura, wilgoć czy oświetlenie, wpływają znacząco na jakość otrzymanych wyników. Tego typu system sprawdza się najlepiej tam, gdzie można kontrolować oświetleniem. Decydując się na kupno sprzętu należy też wziąć pod uwagę jego koszt, wyższy niż w przypadku kamer. W zależności od parametrów i rodzaju urządzenia waha się on w granicach od kilku nawet do kilkuset tysięcy złotych.
Przegląd rozwiązań
Każda z opisanych technologii posiada niewątpliwe zalety. Zarówno kamery jak i skanery 3D usprawniają proces kontroli jakości z bardzo dużą dokładnością. Jednak wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych oczekiwań i warunków, w jakim system miałby pracować. Najważniejsze, aby wybór odpowiedniego sprzętu dostosować do własnych potrzeb i wymagań. Kliknij w poniższy przycisk i opisz nam swoją aplikację- nasz ekspert dobierze dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!
Powiązane wpisy
28/06/2023 Spożywcza
O nowoczesnej kontroli jakości oraz wdrożeniach systemów wizyjnych
07/06/2023 Automotive
Miejsce systemów wizyjnych w branży automotive okiem eksperta: Grzegorza Banakiewicza